Výdaje na armádu a zbrojení ve světě v loňském roce dosáhly nových výšin. Loni vzrostly o 6,8 procenta na 2,44 bilionu dolarů, což je největší nárůst od roku 2009. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Nejvíce investovaly Spojené státy, Čína a Rusko. Následovala Indie a Saudská Arábie.
Podle SIPRI je trend zvyšování vojenských výdajů patrný ve všech regionech, což svědčí o rostoucím pocitu nejistoty ve světě a upřednostňování tvrdých bezpečnostních opatření. Ruská invaze na Ukrajinu je jedním z hlavních faktorů tohoto trendu, zejména v Evropě.
Spojené státy představují více než třetinu celkových vojenských výdajů ve světě, vynaložily 916 miliard dolarů. Čína a Rusko následují s výdaji 296 miliard a 109 miliard dolarů. Rusko zaznamenalo meziroční nárůst výdajů o 24 procent, zatímco Spojené státy o 2,3 procenta. Ukrajina, čelící ruské agresi, zvýšila své vojenské výdaje o 51 procent.
Izrael, zapojený do konfliktu s Hamásem v Pásmu Gazy, zaznamenal nárůst výdajů o 24 procent na 27,5 miliardy dolarů. SIPRI varuje, že tento masivní nárůst vojenských výdajů může vést k nebezpečné spirále akce a reakce v čím dál nestabilnějším světě.
Who were the top 5 military spenders in 2023?
— SIPRI (@SIPRIorg) April 22, 2024
1. United States 🇺🇸
2. China 🇨🇳
3. Russia 🇷🇺
4. India 🇮🇳
5. Saudi Arabia 🇸🇦
Together, they accounted for 61% of world military spending.
New @SIPRIorg data out now ➡️ https://t.co/rgGBBkgFPS
Database ➡️ https://t.co/dXcyRKR3LW pic.twitter.com/TaV7rPxalQ