Výcvik osmi krys vypadal následovně. Ošetřovatel držel u nosu hlodavce po dobu tří sekund vzorek, který má najít a jako motivaci mu dal pamlsek. Poté krysu vypustil mezi předměty, které jsou často pašeráky využívané právě k ukrytí jejich ilegálního zboží, jako je například prací prášek, pytle s oříšky, nebo krabice s parukami. Když inteligentní hlodavec hledaný předmět našel, naučil se packami zmáčknout tlačítko připevněné vepředu na svých kšírkách a dostal další pamlsek.
Krysy si pach hledaných předmětů dokázaly podle vědců pamatovat až po dobu osmi měsíců a jejich čich by se dal přirovnat k tomu psímu. Oproti psům mají však jednu velkou výhodu, a tou je jejich velikost. Dokáží se totiž dostat téměř kamkoliv. Mohly by tak v budoucnu hrát důležitou roli při zabavování nelegálně pašovaných zvířecích produktů.
Nevládní belgická organizace Apopo sídlící v Tanzanii kromě jiného cvičí hlodavce také pro vyčmuchání nášlapných min, nebo pro schopnost rozpoznat tuberkulózu.
APOPO's #HeroRATs are trained using #ClickerTraining! A "click" sound is paired with a food reward, teaching them to associate the sound with treats.
— APOPO (@herorats) October 22, 2024
Thank you to @BelgiumMFA🇧🇪 for generously supporting our life-saving work! #APOPO #FutureHeroes #PositiveReinforcement pic.twitter.com/Nw8G7bRLQm
'Walkies' - where we allow the #HeroRATs to choose when & where to go, so they build confidence outside of their detection training sessions, ensuring they feel safe & focused when learning how to save lives with their powerful nose. #APOPO #africangiantpouchedrat #scentdetection pic.twitter.com/rIuOh2xKHo
— APOPO (@herorats) October 29, 2024