Od roku 2027 bude v Česku platit zákaz klecových chovů drůbeže. Nejde však o evropskou regulaci, ale český zákon. V Evropské unii se bude moci nadále chovat drůbež v klecových chovech. Dovozu se obávají čeští drůbežáři, protože velcí dovozci vajec z Polska a Lotyšska zatím o zákazu klecových chovů neuvažují.
Řada podniků plánuje po roce 2026 skončit s chovem nosnic. Podle průzkumu Agrární komory plánuje skončit s podnikáním 61,5 respondentů. „Průměr klecových chovů v Evropské unii činí 43,2 procenta, přičemž západoevropské země přešly z klecí rovnou na alternativní systémy ustájení z důvodu vyšší kupní síly obyvatelstva, zatímco v Česku si obchodní řetězce diktovaly velké objemy levných vajec. To vše zvyšuje nejistotu tuzemských chovatelů drůbeže, kteří se obávají o možnost uplatnění vlastní produkce konzumních vajec na domácím trhu, protože v takto nerovných podmínkách oproti jiným státům je velmi obtížné takzvaně udržet se alespoň nad vodou nebo dokonce generovat zisk,“ uvedl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.
Podle Českomoravské drůbežářské unie je drůbež chovaná v klecích odolnější vůči nákaze ptačí chřipky než v alternativních typech ustájení. „V alternativních systémech ustájení jsou nosnice daleko více náchylné k nebezpečným nákazám typu salmonel a virů ptačí chřipky. O tom jsme se mohli přesvědčit v chovu na Tachovsku koncem loňského prosince, kde muselo být utraceno 750 tisíc nosnic, což výrazně zamávalo se stavy nosnic v Česku. Tento chov doposud nebyl zcela obnoven z důvodu nedostatku chovného materiálu,” uvedla předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá.