čtvrtek 25. července 2024

Vůní proti depresím – pomáhají prý víc než slova

Cítit známou příjemnou vůni může pomoci lidem trpícím depresí při jejich uzdravování. Pomáhají totiž vybavovat si příjemné vzpomínky.

woman-546103_1280

Ilustrační foto.
Zdroj: pixabay.com

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: pixabay.com

Podle studie vědců z Pittsburghu by se mohly vůně používat při léčbě depresí, nemocným pomohou vybavovat si konkrétní příjemné vzpomínky mnohem efektivněji než slova.

Vůně jsou prý mnohem skutečnější než slova a mohly by se při léčbě častěji využívat, aby pomohly lidem s depresí dostat se z negativních myšlenek a nastavit nové myšlenkové vzorce. A to navíc bez chemie v podobě léků.

Účastníci výzkumu si měli přivonět k neprůhledným lahvičkám obsahujícím známé vůně, jako například pomeranč, mletá káva, krém na boty nebo tygří mast. Pak si měli vybavit si nějakou konkrétní vzpomínku, ať už dobrou, nebo špatnou. Ukázalo se, že vůně pomohla připomenout konkrétní událost zejména lidem, kteří trpěli depresemi. U nich došlo k tomu, že si vůni spojili s velmi konkrétním zážitkem – například s návštěvou kavárny.

"Vlastně mě překvapilo, že nikoho přede mnou ještě nenapadlo zkoumat vybavování vzpomínek u depresivních lidí pomocí pachových signálů,“ uvedla neurovědkyně Kymberly Young, která výzkum vedla.

Autor: mš

Související

placení
Ekonomika Technologie

Platby mobilem motivují k většímu utrácení

studenti
Zdraví

Mít sourozence v pubertálním věku ohrožuje duševní zdraví, zjistila studie

rakovina
Zdraví Věda

Bílkoviny v krvi varují před rakovinou, tvrdí výzkum

stáří
Zahraniční Zajímavosti

Do konce století bude stárnout populace po celém světě. Zatím porodnost zachraňují rozvojové země