pondělí 21. července 2025

Vražda z Polné se neotevře. Ministr Blažek se Hilsneriádou zabývat nechce

Ani po 120 letech se sporný případ vraždy Anežky Hrůzové z Polné u Jihlavy neotevře. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek se jím, stejně jako jeho předchůdci, zabývat nechce.

Anežka Hrůzová a Leopold Hilsner

Anežka Hrůzová a Leopold Hilsner
Zdroj: Profimedia

  • Anežka Hrůzová a Leopold Hilsner
  • Zdroj: Profimedia

Historie bude dál vnímat Leopolda Hilsnera jako vraha Anežky Hrůzové. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek totiž smetl ze stolu žádost advokáta Lubomíra Müllera, který chtěl znovu projednávat více než 120 let starou vraždu, která se stala v lese nedaleko Polné u Jihlavy.

Podle něho není k obnově procesu žádný relevantní důvod. Blažek se tak připojil ke svým předchůdcům v čele resortu spravedlnosti, kteří se případem rehabilitace Leopolda Hilsnera odmítli zabývat. Podle posledního vyjádření ministerstva je v obnově procesu nutné mít patřičně nastavené právní a skutkové okolnosti případu, což vzhledem ke stáří kauzy už není možné.

Vražda Anežky Hrůzové v Polné se stala 29. března 1899. Vyšetřovatelé následně uveldi jako vraha polointeligentní nezaměstnaného Žida Leopolda Hilsnera, který byl bez přímých důkazů uznán vinným a odsouzeným k trestu smrti. Proti podivnému rozsudku a vzedmutí vlny antisemitismu tehdy silně protestoval i budoucí československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Hilsnerův hrdelní trest nakonec zmírnil sám císař František Josef I., který jej změnil na doživotí. Jeho nástupce Karel I. mu v březnu 1918 udělil milost. Hilsner zemřel o deset let později, co se živil ve Vídni jako podomní prodejce, na rakovinu tlustého střeva.

Autor: Jan Skala

Související

Maxwell_Epstein_Clinton_1993_2
Zahraniční

Právník Epsteina požaduje zveřejnění spisu. Trumpovi to však nepomůže

MTEzMmQ5NDdhNTZmYjk4OLE4FQ-ZcHsEE75qCOO_HTk0hPeDFJchAcTcwTOhPZgc0JEy6gDO7UO8yQbvkimj3s8aXRbEtxTT6UffpZM7Q5fga3OdVWLRI8aT2LddP34gAqZ1SbaQPX37rOvB2dcMGF6CncvFHMJovWS1FsByVVdPLJNXT10w97WsbxSAETMQcJJTEOaMf0_fKISOTAEOW
Zahraniční Výročí

Štefánik byl skoro stejně důležitý jako Masaryk. Československa si moc neužil

profimedia-0828246295
Zahraniční

Ruské soudy rozdávaly tresty za nepokoje v Dagestánu. Kvůli izraelskému letadlu

GwCPbQDWoAABIW6
Zahraniční

Řecká policie zatkla pět osob kvůli vraždě profesora. Je mezi nimi i jeho exmanželka