Díky hrazdě se vombat naučí odhalovat citlivé partie a buduje si s chovatelem vzájemnou důvěru. Až bude březí nebo bude mít ve vaku mládě, usnadní to důležitou veterinární prohlídku.
„Když Winkleigh letos v dubnu přišla do Prahy, byla oproti samci Cooperovi dost plachá. Trpělivým přístupem se nám povedlo získat si její důvěru a spolupracovat. Nejvíc v klidu je, když žere. Na hrazdičku ji proto lákáme na oblíbenou pochoutku vombatů – na batáty – a břicho ukazuje stále ochotněji,“ říká chovatel David Vala.
Čtyřletá Winkleigh a tříletý Cooper tvoří první pár svého druhu v Česku. Při jejich jarním seznamování nechyběly kousance, cenění zubů i hlasité vřískání. Dnes už spí bok po boku a začali s pokusy o páření. I proto je trénink na hrazdičce žádoucí.
„Pokud by Winkleigh zabřezla, je možné, že o drobném mláděti se dozvíme až po porodu ve chvíli, kdy bude ve vaku. Jako u všech vačnatců je totiž i březost vombatů velmi krátká, trvá zhruba 20 až 30 dní. Na rozdíl od samice luskouna, kdy nám hrazdička usnadnila vyšetření ultrazvukem, v případě Winkleigh trénujeme spíš prohmatání břicha,“ uvádí kurátor savců Pavel Brandl.
Návštěvníci Zoo Praha naleznou vombaty obecné v expozičním celku australské a tasmánské fauny Darwinův kráter. Nejaktivnější bývají kolem 14. hodiny, kdy dostávají odpolední krmení.