Napětí mezi Spojenými státy a Íránem je po útoku na americkou základnu v Jordánsku, kde zemřeli tři američtí vojáci, největší za celá léta, po která se země vzájemně označují za nepřátele. Americká strana přišla s tvrzením, že za útokem stojí irácká proíránská milice Katáib Hizballáh, a přestože Teherán přímou odpovědnost za útok odmítá, hrozí, že se stane terčem útoků americké armády. Prezidenta Joea Bidena, který o odvetě rovněž mluvil, k tomu vyzývají republikánští senátoři.
In case the Biden Administration is wondering, it is abundantly clear to Iran and everyone else in the region that the administration doesn’t want war. But it will be difficult to tell the families of three fallen soldiers that Iran is not at war with us.
— Lindsey Graham (@LindseyGrahamSC) January 30, 2024
Iran is at war with…
"Udeřme teď hned a přímo na Írán. Udeřme tvrdě," uvedl jeden z nich Lindsey Graham. S jeho názorem se ztotožňuje prakticky celá Republikánská strana, která Bidenovi vyčítá jeho liknavost. Prezident ve věci odplaty zaujal postoj, který však zatím nesdělil veřejnosti. Ve hře je vybombardování íránské revoluční gardy v Sýrii, proíránských milic v Iráku či útok na íránské lodě v Perském zálivu. Je ale také možné, že americké letectvo udeří přímo na íránské území, což se za 45 let nepřátelství ještě nestalo.
Američané už údery na jiném místě Blízkého východu podnikají. Jejich terčem je hnutí Húsíjů, jemenských povstalců podporovaných právě Íránem, kteří v Rudém moři ostřelují lodě řady států.