neděle 23. února 2025

Vojenská služba se do Německa nevrátí. Počet vojáků Bundeswehru však vzroste

Během vlády kancléře Olafa Scholze Německo povinnou vojenskou službu nezavede. Opozice však slibuje, že toto téma navrhne po příštích volbách.

Flickr_-_boellstiftung_-_Olaf_Scholz,_stellvertretender_Bundesvorsitzender_SPD

Vládě kancléře Olafa Scholze se už začal stříhat metr.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Vládě kancléře Olafa Scholze se už začal stříhat metr.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Přestože Německo se z pacifického státu, jímž se stalo po druhé světové válce, stává znovu důležitým hráčem na poli evropského vojenství, zavedení povinné služby ve zbrani se zatím vyhýbá. Uvedl to německý kancléř Olaf Scholz při své návštěvě Švédska, které se už k tomuto kroku, vlivem současné situace v Evropě, uchýlilo. Podle kancléře sice německá armáda Bundeswehr trpí nedostatkem personálu, ale počítá se s tím, že do roku 2013 by se počet členů obranných složek měl zvednout zhruba o 20 tisíc na konečných 203 tisíc.

V Německu branná povinnost fungovala do roku 2011 a zavést zpět je jí za současných podmínek nemožné. Podle Scholze už jeho země nemá dostatek kasáren a neodpovídá tomu ani současná infrastruktura. Tento stav ale německá vláda měnit nehodlá, kdy uvažuje o jiných metodách přilákání mužů a žen do armády, například formou náborových akcí.

Opozici se ale Scholzův přístup nelíbí. Z jejího středu zní hlasy, že po volbách do Bundestagu, které se budou konat příští rok, by chtěla o znovuzavedení branné povinnosti znovu jednat.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0967423986
Zahraniční

Za útokem v Berlíně stál mladý Syřan. Zraněný je po operaci

švédské námořnictvo
Zahraniční

Obavy z ruské sabotáže v Baltském moři sílí

14039993273_fbbed1b69f_b
Zahraniční

Zásadní víkend v Německu. AfD má pod palcem celou východní oblast

nákladní loď
Ekonomika

USA předběhly Čínu. Jsou největším obchodním partnerem Německa