pátek 4. dubna 2025

Vlk Bubla už zase běhá po Krušných Horách

Vůbec poprvé se v Česku podařilo vyléčit vlka a vrátit do jeho přirozeného prostředí. Lidé, kteří o něj pečovali, mu začali říkat Bubla.

326214051_699392045017509_2527856323887821877_n

Vlk Bubla
Zdroj: facebook Zvíře v nouzi

  • Vlk Bubla
  • Zdroj: facebook Zvíře v nouzi

Vlk sražený autem v silničním příkopu poblíž Horní Blatné v Krušných horách se po rekonvalescenci vrátil do přírody.

„Zpočátku jsme nevěřili, že takto vážně zraněný vlk by se mohl vyléčit až do stavu, kdy bude schopný návratu do přírody. Kolegové ze záchranné stanice Drosera, kteří se vlka jako první ujali, nás však přesvědčili, že je prostě nutné se o to pokusit,“ vysvětluje koordinátor Národní sítě záchranných stanic Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.

Vlk může dál žít v přírodě i díky darům stovek lidí, které umožnily zaplatit velmi náročné veterinární úkony i následnou intenzivní péči. Ještě než padlo definitivní rozhodnutí o vypuštění Bubly, zhodnotili veterináři jeho zdravotní stav, následovala konzultace jeho chování s experty ze zahraničí a analýza DNA k určení příslušnosti ke konkrétní krušnohorské smečce. Vlk také dostal telemetrický obojek, který umožňuje sledování jeho pohybu.

Analýza DNA ukázala, že vlk patří ke smečce, která se pohybuje v oblasti Božího Daru. „Zásadní je vypustit zvíře poblíž místa jeho nálezu. Je pak velká šance, že najde svou původní smečku a začlení se do ní. Vlci totiž dokážou rozpoznat členy své smečky i po delším odloučení,“ doplňuje Jindřiška Jelínková z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Vlk Bubla

Související

vlk
Zahraniční Fauna

Vlků v Evropě přibývá. Zemědělci se obávají škod

Nový Textový dokument OpenDocument
Zahraniční Kauzy

Rybář přežil na širém moři 95 dnů bez jídla a vody

Grey_wolf_P1130270
Domácí

Nad vlky se stahují černé mraky. Evropská komise chce povolit jejich odstřel

Bobr
Domácí

Bobři se vrátili na Šumavu před 20 lety. Zadržují vodu a chutnají vlkům