úterý 13. května 2025

Vlčí hlídky budou opět stopovat české šelmy

Dobrovolníky budou tvořit nové vlčí a rysí hlídky. Hnutí DUHA je školí ve stopování českých šelem.

Měření stopní dráhy rysa.

Měření stopní dráhy rysa.
Zdroj: Hnutí DUHA Šelmy

  • Měření stopní dráhy rysa.
  • Zdroj: Hnutí DUHA Šelmy

Minulý víkend se v Krušných horách konalo první ze sedmi školení pro nové dobrovolníky, takzvaných vlčích a rysích hlídek. Tato iniciativa, kterou organizuje Hnutí DUHA Šelmy, se zabývá monitorováním vlků, rysů a medvědů v české přírodě a jejich ochranou. Na seminářích se noví účastníci učí o biologii, ekologii, ochraně těchto velkých šelem a také o jejich o stopování.

Po absolvování semináře mohou dobrovolníci pokračovat v monitorování těchto šelem po celý rok. Dobrovolníci sbírají vzorky, jako je trus, srst a moč, pro genetické analýzy, což pomáhá s výzkumem a ochranou těchto ohrožených živočichů. „Všechny informace získané dobrovolníky jsou dále vyhodnocovány a klasifikovány. Napomáhají k poznání rozšíření velkých šelem nebo jejich potravní ekologie,“ uvedl Miroslav Kutal, výzkumný pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.

Vlčí a Rysí hlídky také pomáhají tyto ohrožené druhy chránit před případnými pytláky a zvyšují povědomí o životě vlků, rysů a medvědů mezi místními obyvateli i turisty. „Zájem veřejnosti o monitoring velkých šelem ve volné přírodě je stejně jako v předchozích letech velmi velký. V tuto chvíli máme kapacitu všech letošních úvodních seminářů zcela naplněnou. Proto i připravujeme další seminář na konci ledna v Lužických horách, na který se zájemci budou moci přihlašovat pravděpodobně od konce listopadu,“ řekla Barbora Černá, Koordinátorka Vlčích hlídek.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Hnutí DUHA Šelmy

Související

Sršeň asijská
Domácí Příroda

Sršně asijské je třeba hlásit. Lidé by je však neměli likvidovat sami

Okáč skalní
Domácí Fauna

Do Českého krasu se vrací okáči

Chřástal polní
Domácí Fauna

Chřástal polní volá o pomoc

Vypuštění ryb do řeky Bíliny
Domácí Příroda

Děti a rybáři oživili řeku Bílinu. Vypustili stovky ryb