pátek 19. července 2024

Vláda zlevní potraviny. Zákazníci ale stejně zaplatí víc

Počínání vlády ohledně snížení cen potravin se ukazuje jako naprosto nedostatečné. I přes snížení DPH ceny porostou, některé docela výrazně.

pexels-photo-12932335

I přes původní sliby vlády ceny potravin příští rok vzrostou.
Zdroj: Pexels

  • I přes původní sliby vlády ceny potravin příští rok vzrostou.
  • Zdroj: Pexels

Přestože vláda sníží od Nového roku na potraviny sazbu DPH z 15 na 12 procent, ve výsledku sáhne zákazník do kapsy při nákupu pro více peněz. Vyplývá to z prohlášení předsedy Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy, který uvedl, že i přes snížení DPH ceny potravin porostou přes tříprocentní mez, o jakou se daň sníží. Zdražovat by se totiž mělo o pět až deset procent.

Prouza růst cen odůvodňuje tím, že vláda na jednu stranu sníží DPH na potraviny, ale na stranu druhou zvedne daň z příjmu či nemovitosti, změní smlouvy v práci na dohodu a nechá růst ceny energií, což jsou všechno složky, které se promítnou do koncové ceny potravin. Na dotaz ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL), proč jsou ceny v České republice výrazně vyšší než například v Polsku nebo v Německu, svaz nedal uspokojivou odpověď.

Ještě větší růst než u potravin, se očekává u nápojů. Tam se kromě rostoucích cen energií či úprav daně z příjmu, promítne také fakt, že nápoje vláda na rozdíl od potravin přesunula do vyšší sazby DPH, z 15 na 21 procent.

Autor: Jan Skala

Související

platba kartou
Domácí

Úřady přišly o klíčový nástroj, uvádí NKÚ ke zrušení EET

017804_51_496227
Domácí

Tristní sklizeň odhaluje katastrofální dopad mrazů. České ovoce zdraží

Zbyněk Stanjura
Ekonomika

Vláda dokázala vybrat více na daních. Schodek rozpočtu je 178 miliard

profimedia-0669954930
Domácí Příroda

Novela mysliveckého zákona má vyřešit přemnoženou zvěř a přinese digitalizaci