V boji o reformu důchodové systému si body nyní připisuje vláda. Ta totiž souhlasila, že věk 65 let nebude hranicí pro odchod do důchodu. Ta se bude zvyšovat podle prodlužující se doby dožití. Vláda si od toho slibuje větší stabilitu systému, který by měl zajistit důchody i pro další generace. Vláda tento krok udělala i přes nesouhlas opozice, která se už před několika dny odmítla na dalším projednávání podílet. Hnutí ANO následně vzkázalo, že po příštích volbách, kdy počítá s účastí ve vládě, současný krok kabinetu Petra Fialy (ODS) zcela jistě změní.
Poprvé jsem zažil na vládě spontánní 👏 @MJureka jsme nyní 100% a s velkými komplimenty M. Hampla a viceguvernerky Zamrazioové schválili důchodovou reformu.
— Marek Výborný (@MarekVyborny) April 30, 2024
Skvělá práce M. Jurečky a týmu @mpsvcz👍
Debata v PS bude pokračovat s těmi, kteří vnímají odpovědnost za budoucí generace pic.twitter.com/yHAWDAChyK
Ministr práce a sociálních věcí uvedl, že je připravený v zákoně dělat další návrhy a sdělil, že u vybraných profesí bude možný dřívější odchod na odpočinek. „Ten seznam je poměrně dlouhý,“ uvedl Jurečka a zmínil například zedníky, obkladače, kováře či zdravotní sestry. Podle premiéra Fialy nové nastavení zaručí lidem průměrně 21,5 roku života v důchodu.
Dnes jedná @lepsivlada ve Zlíně. Co by asi řekl Tomáš Baťa na asociální kroky Fialovy vlády, která na základě prodlužování života nemocných dopřeje milionům lidí důchod až na prahu sedmdesátky? pic.twitter.com/2LudU0mgRa
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) April 30, 2024
V praxi dokument znamená pro lidi narozené na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let odchod do penze ve věku 67 roků. Mladším lidem se pak věk odchodu bude prodlužovat každoročně o dva měsíce.