Toto opatření má posílit finanční prostředky pro obce, stát a nově i pro kraje, kde probíhá těžba. Úprava bude účinná od 1. ledna 2024 spolu s konsolidačním balíčkem. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela vysvětluje, že těžba surovin negativně ovlivňuje okolí dolů, a proto jsou navrhovány vyšší odvody. Nová opatření přinesou obcím, krajům a státu dodatečných přibližně 579 milionů ročně.n. Kraje budou nově moci využít tyto prostředky specificky na nápravu negativních dopadů těžby.
Navýšení sazeb se týká různých nerostných surovin, přičemž nejvyšší nárůst se navrhuje u hnědého uhlí s povrchovou těžbou, a to o tři procenta. O dvě procenta vzroste úhrada u těžby ropy, zemního plynu, stavebních surovin a dalších. U silikátových surovin, jako jsou drahé kameny nebo sádrovec, činí navýšení jedno procento.
Nově stanovené sazby reflektují vyvážený kompromis, zohledňující energetické náročnosti těžby a úpravy dobývaných nerostů. Očekává se, že se nová pravidla projeví v roce 2025 po zúčtování úhrad za předchozí rok. V oblasti hnědého uhlí bude systém úhrad předmětem dalšího projednání v polovině příštího roku s ohledem na klimaticko-energetickou legislativu a energetickou bezpečnost České republiky.
#MPO navrhuje zvýšit odvody z těžby hnědého uhlí, ropy, zemního plynu a dalších nerostů.
— MPO ČR (@mpo_tweetuje) November 29, 2023
Obce, kraje a stát tak díky tomu získají navíc až 579 milionů korun. Celkem půjde o zhruba 1,3 miliardy korun.
ℹ️ https://t.co/rsIKprRE5p