Na 45 procent průměrné mzdy v České republice by mohla vzrůst minimální mzda, která nyní jen lehce překračuje 41 procent. Alespoň taková čísla chce na svém středečním zasedání projednat kabinet Petra Fialy (ODS). Při něm se očekává střet ministerstva práce a sociálních věc a ministerstva financí, kdy první resort by chtěl zvýšení minimální mzdy prosadit už od července, ovšem druhý by rád zaručenou částku zrušil úplně. Naposledy se minimální mzda zvedala v lednu letošního roku, kdy byla schválena její výše na částce 18.900 korun.
1) mezi roky 2007-2013 minimální mzda nevzrostla ani o korunu. Rostla produktivita práce? Rostla. Křičela jste, že se má zvyšovat minimální mzda? 🤔
— Demokratická opozice (@demoblok) March 31, 2022
2) minimální mzda v ČR je jedna z nejnižších v celé EU, což opět neodpovídá produktivitě práce. pic.twitter.com/8DFZ4fsx4b
Přestože novela zákoníku, který garantuje výši nejnižšího možného výdělku, počítá s jeho zvýšením na zmíněných 45 procent průměrné mzdy, mělo by se tak stát v horizontu pěti let. I tak ale Česká republika bude zaostávat za jinými zeměmi Evropské unie.
Předloňská směrnice EU, která začne definitivně platit letos v listopadu, jednotlivým státům doporučuje, aby minimální mzdu upravily na výši 60 procent mediánu hrubé mzdy či na 50 procent průměrné hrubé mzdy. Jaká bude předpokládaná hrubá mzda v České republice na příští rok, ohlásí ministerstvo práce a sociálních věcí v srpnu.