pondělí 20. ledna 2025

Vláda ostrova Svatého Martina chce vybít celou populaci kočkodanů červenozelených

Nizozemský ostrov stále víc obtěžuje šíření invazivního druhu kočkodanů. Karibský ostrov plánuje vyhubit nejméně 450 invazivních primátů - kritici ale s návrhem nesouhlasí.

Kodkodan červenozelený

Kodkodan červenozelený
Zdroj: San Diego Zoo Animals & Plants

  • Kodkodan červenozelený
  • Zdroj: San Diego Zoo Animals & Plants

Úřady budou financovat nevládní organizaci Nature Foundation St. Maarten, aby v příštích třech letech na území sousedícím s ostrovem odchytila a utratila nejméně 450 opic.

"Když si nějaký druh vytvoří populaci v oblasti, která pro něj není původní, často tam nejsou žádní predátoři, kteří by udrželi velikost populace pod kontrolou," uvedla manažerka nadace Leslie Hickersonová. "Řízení druhu je důležitým aspektem udržení zdravého ostrova pro ty, kteří přijdou po nás."

Ne všichni však souhlasí, kritici plánu tvrdí, že by se místo toho mělo uvažovat o sterilizaci opic a managementu prostředí.

Kočkodani jsou opice, které se vyznačují skvrnitým šedohnědým tělem a černým obličejem lemovaným bílou srstí, pocházejí z jižní a východní Afriky, ale vyskytují se také na některých karibských ostrovech, jako je Svatý Kryštof a Nevis, kde jejich populace vzrostla na desítky tisíc. Opice se do oblasti dostaly někdy v 17. století, kdy je evropští osadníci pravděpodobně přivezli jako exotická domácí zvířata.

Dave Du Toit, zakladatel nadace Vervet Monkey Foundation v Jihoafrické republice, kde je tento druh původní, však uvedl, že vybíjení opic pravděpodobně nebude fungovat.

"Myslím, že lepším a veřejností přijatelnějším přístupem by byla vasektomie samců a sterilizace samic," řekl.

Nezisková organizace, která poskytuje útočiště osiřelým a zraněným primátům, také vzdělává veřejnost o úloze opic v ekosystému a o tom, jak předcházet konfliktům mezi lidmi a opicemi.

Du Toit uvedl, že pro harmoničtější existenci mezi opicemi a obyvateli ostrova je třeba věnovat naléhavou pozornost výzkumu dostupnosti potravy pro volně žijící zvířata.

"Je třeba se zabývat tím, kde, jak a jaké zdroje potravy, které přitahují opice, ubývají a jaké přírodní oblasti mohou divoká zvířata využívat bez rušení," řekl.

Zdroj: Guardian