Úmluva Rady Evropy, takzvaná Instanbulská smlouva, dostala od vlády zelenou. Ta se usnesla na jejím přijetí a odeslala ji k ratifikaci do parlamentu. „Úmluva se vymezuje proti sexualizovanému nebo domácímu násilí a představuje kroky posilující prevenci a ochranu obětí i zranitelných skupin. Nikomu neublíží, naopak pomůže,“ sdělil předseda Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Podobný názor zastávají i jeho kolegové z vládních stran ODS, TOP 09 a STAN. Mírné výhrady vůči úmluvě mají lidovci.
Po dlouhých sedmi letech od podepsání Úmluvy o potírání násilí se konečně podařilo na vládě prosadit její postoupení Parlamentu k přijetí! Je to velké vítězství v boji proti domácímu a sexuálnímu násilí. Rozhodně chceme, aby následovaly další kroky, jako je redefinice znásilnění… pic.twitter.com/Ze1EFHCQ0K
— Piráti (@PiratskaStrana) June 21, 2023
Vláda se rozhodla část Istanbulské dohody neaplikovat do českého práva. Týká se to povolení ke společnému pobytu osob, mezi nimiž dochází k sexualizovanému násilí. I přesto zaznívají kritické hlasy napříč opozicí. Zásadně proti ratifikaci je strana SPD. Té dlouhodobě vadí, že Istanbulská dohoda, se kromě násilí na ženách zabývá i genderovou vyrovnaností. „Uvedený dokument zasahuje nebezpečným způsobem do různých oblastí, kdy má dokonce ambice vstupovat do staletími daných biologických kategorií, s cílem je nově vykládat a měnit, a tím i nově konstruovat společenské vztahy a společenskou realitu a ohrožovat tak zejména roli, podobu a funkci rodiny, jakožto naprosto klíčové a zásadní jednotky společnosti a státu,“ uvedl k problému předseda SPD Tomio Okamura.
Kritické hlasy zaznívají i z tábora opozičního hnutí ANO. Jeho poslanci proto stále váhají nad tím, zda pro ratifikaci zvednou ruku či nikoliv.