Víra v posmrtný život, duchy v přírodě či ve zvířatech není jen výsadou nábožensky založených lidí. Nový průzkum Pew Research Center, který zahrnul přes 50 tisíc respondentů ze 36 zemí světa, ukazuje, že spiritualita přesahuje náboženské hranice. A co víc – mladší generace tyto přesvědčení často sdílí stejně intenzivně jako starší lidé.
Většina dotázaných napříč kontinenty věří, že zvířata mohou mít ducha nebo spirituální energii. Například v Indii to tvrdí 83 procent lidí, v Turecku 81 procent a v Izraeli 70 procent. Podobná víra se týká i přírody – hory, řeky nebo stromy podle mnohých také nesou duchovní sílu. V Chile to zastává 74 procent lidí, v Thajsku 73 procent.
Zajímavé je, že i v zemích s malým podílem nábožensky založených obyvatel – například v Japonsku – věří v duchy ve zvířatech a přírodě více než polovina populace. V USA, které leží v průzkumu na střední pozici, věří ve spirituální zvířata 57 procent lidí a v duchovní sílu přírody 48 procent.
Na rozdíl od víry v Boha, která je častější u starší populace, víra ve spirituální jevy je u mladých lidí často stejně silná – nebo dokonce silnější. Například víru v reinkarnaci častěji než starší generace zastávají lidé ve věku 18–34 let v deseti zemích. V mnoha dalších zemích je věkový rozdíl zanedbatelný.
Většina respondentů po celém světě věří v život po smrti. V Indonésii je to 85 procent lidí, v Keni 80 procent a v Latinské Americe dvě třetiny. Zajímavostí je, že v zemích s vysokou životní úrovní (například ve Švédsku) je sice nízký podíl lidí, pro které je náboženství důležité, ale i tam mnozí věří ve spirituální síly nebo posmrtný život.