Bude ještě hůř, shodují se vinaři z Itálie, Francie a Španělska, tedy ze zemí, které patří k největším producentům vína na světě. Naráží na současné problémy, které s sebou nese nevyzpytatelné počasí, kvůli němuž letos vyprodukovali méně vína než bylo zvykem v předchozích letech. V reálných číslech se podle informací Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno jedná o propad o 12 až 14 procent.
2023, marked by extreme weather events record-breaking heatwaves and catastrophic floods has led to the most dismal #wine harvest since 1961 according to the @OIV_int
— Moncharm Wine Traders (@Moncharm) November 22, 2023
This leads to profitable opportunities in #WineInvestment. Learn more here ⬇️ https://t.co/rSWHlmUI8i pic.twitter.com/MBp8Ih0vn8
Jestliže Itálii trápily zejména srážky, kvůli kterým začaly vinohrady plesnivět, Španělsko mělo problém opačný a bojovalo až s kritickým nedostatkem vláhy. Podle organizace se propad v produkci očekává i na řadě míst jižní polokoule, konkrétně v Chile, Austrálii či Jižní Africe, kde se očekává pokles produkce až o 24 procent.
Další komplikace vinařům způsobuje klesající poptávka po jejich výrobcích. Ta setrvale klesá od roku 2017, kdy se celosvětově snížila zhruba o dvě miliardy lahví.