čtvrtek 21. listopadu 2024

Více než pět hodin tráví na mobilu každé čtvrté dítě

Průzkum ukazuje, kolik času tráví děti a mladiství na telefonu a jak ke kontrole přistupují rodiči.

dítě mobil

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels

Každé čtvrté dítě tráví na mobilu více než pět hodin denně. Vyplývá to z průzkumu Děti on-line mobilního operátora O2. Šetření se zúčastnilo pět tisíc respondentů ve veku od 8 do 15 let, dospělých a rodičů. „Cílem bylo zjistit, jak rodiče dohlížejí na chování svých dětí v on-line světě, jak děti v tomto prostředí tráví svůj čas, zda sdílí s rodiči to, na jaká rizika tam narážejí,“ uvedla manažerka Nadace O2 Dominika Herdová.

Děti ve věku od 8 do 15 let průměrně tráví na mobilu 3 hodiny a 28 minut denně. U starších dětí (14 až 15 let) je to o více než hodinu déle. Nejčastěji děti skrze telefon využívají sociální sítě. „Ukázalo se, že zde jasně vymyká YouTube. Rodiče ho dětem pouštějí od mala. Stává se tak přirozenou součástí jejich dnů a jeho obliba se s věkem nemění. Z výzkumu vyšlo, že ho sleduje 73 procent dětí ve věku 8 až 9 let a 74 procent dětí ve věku 12 až 13 let,“ popsala Tereza Friedrichová z výzkumné agentury NMS Market Research.

Z průzkumu dále vyplývá, že 80 procent dětí se svým rodičům svěřuje s tím, co v online prostoru dělají a jaké stránky navštěvují. Heslo do mobilního telefonu sdílí s rodiči dvě ze tří dětí. Polovina rodičů kontroluje instalované aplikace, více než třetina pak i pohyb dítěte. Třetina rodičů používá aplikaci pro rodičovskou kontrolu.

Výzkumníci dále zjistili, že 8 z 10 rodičů zakazuje používat dětem mobil v době, kdy mají spát. Alarmující je, že téměř 60 procent dětí si telefon do postele i přes tento zákaz bere. „Znepokojující je strmý nárůst tohoto fenoménu s věkem. Zatímco devítileté děti mají mobil v posteli přes zákaz ve 28 procentech případů, ve věku 14 až 15 let ho bez dovolení v noci používá už 80 procent,“ komentovala Herdová.

Dále téměř 4 z 10 dětí přiznaly, že mají nějakého “on-line kamaráda“, kterého nikdy neviděly, osobně ho neznají a pouze si s ním píší. Problém je také kyberšikana. „S nějakou formou kyberšikany se setkalo každé páté dítě. Ve 14 až 15 letech má tuto negativní zkušenost již 35 procent dospívajících, dívky pak častěji než chlapci,“ podotkla Friedrichová.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Nadace O2

Související

děti
Světové dny Zajímavosti

Den dětí

peníze
Domácí

Téměř čtvrtina Čechů splácí půjčky. Mladí si často berou úvěr kvůli lákavým nabídkám

Screen reklamy Alzy ke slevové akci Black Friday
Ekonomika Nakupování

Při nákupech elektroniky dominují eshopy nad kamennými prodejnami

X
Zahraniční Sociální sítě

Guardian končí s X. Sociální síť označil za toxickou