Posledním možným termínem pro podání žádosti o odškodnění za protiprávní sterilizaci byl letošní 2. leden. Díky novele zákona se lhůta prodlužuje o další dva roky. Nový termín tak umožní podat žádost i ženám, které byly odmítnuté například kvůli tomu, že nemohly doložit zdravotnickou dokumentaci kvůli její skartaci.
Ministerstvo zdravotnictví se v prvním roce vyřizování žádostí odmítlo jinými důkazy zabývat v rozporu s rozhodnutím soudů a žádosti automaticky zamítalo. Celkem tak zamítlo žádosti více než od 800 žen. Navíc je pravděpodobné, že se nyní o odškodnění přihlásí i ženy, které dosud váhaly.
„Prodloužení lhůty je významné zejména proto, že se během posledních dvou let ustálila judikatura správních soudů. Soudy nabízí ministerstvu jasnější pravidla pro posuzování žádostí o odškodnění za protiprávní sterilizaci. Ženy mají znovu naději, že s novou žádostí uspějí,“ uvedl ombudsman Stanislav Křeček.
Soudy vydaly v otázce odškodňování od účinnosti zákona více než 70 rozhodnutí, které rozporovaly praxi posuzování žádostí o odškodnění. „Nejvyšší správní soud v červenci minulého roku ve svém rozsudku stanovil pravidla, jak má ministerstvo posuzovat žádosti v případech, kdy zdravotnická dokumentace neexistuje nebo se zachovala pouze její část. Právě té ministerstvo přiznávalo stěžejní roli při prokazování nároku,“ upřesnil ombudsman. Celkově to bylo více než 250 případů protiprávních sterilizací, kterými se tým ombudsmana od počátku existence tohoto úřadu zabýval.
Ombudsman navíc dodává, že opakovaná žádost má větší naději na úspěch, pokud přináší nová fakta. Jde například o dodatečně nalezenou zdravotnickou dokumentaci nebo svědectví osob, které žena v předchozí žádosti neuvedla. Může jít i o právní posouzení případu, například ombudsmanem. „Ve více než 500 případech ministerstvo řízení o odškodnění zastavilo. K tomu docházelo například proto, že ženy nedodaly potřebné dokumenty nebo nereagovaly na výzvy ministerstva, protože si z nejrůznějších důvodů nepřebíraly poštu,“ dodal ombudsman.
Veřejný ochránce práv už dříve upozorňoval, že ministerstvo žádosti dlouhodobě nevyřizuje v zákonné šedesátidenní lhůtě. V některých případech se vyřízení žádosti protáhlo i na 20 měsíců nebo déle. Rovněž ministerstvu vytýkal, že bez podrobnějšího posouzení odmítá žádosti žen, které nemají zdravotnickou dokumentaci, a kritizoval nedostatečnou a nevstřícnou komunikaci se ženami žádajícími o odškodnění.
20 let trvající případ
Protiprávní sterilizaci žen řešil už první český ombudsman Otakar Motejl. V letech 2004 až 2005 na základě dopisů od více než 80 žen, kterých se protiprávní sterilizace týkala, zahájil rozsáhlé šetření. V prosinci 2005 doporučil tehdejší vládě přijmout právní úpravu odškodnění osob, které se staly obětí protiprávní sterilizace. Zároveň usiloval o to, aby se ženám stát omluvil. V roce 2009 tak skutečně poprvé učinil. Zákon o odškodnění protiprávních sterilizací však začal platit až na začátku roku 2022.