středa 17. července 2024

Většina nejznečištěnějších měst je v Indii

Většina nejznečištěnějších měst leží v Asii. Celkem 83 z nich je jen v jednom státě.

smog v Indii

Ilustrační foto.
Zdroj: Rawpixel

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Rawpixel

Nová zpráva švýcarské společností IQAir zabývající se kvalitou ovzduší po celém světě upozorňuje, že téměř všechna ze sta měst s nejhorším znečištěním ovzduší v loňském roce byla v Asii. Klimatická krize sehrála klíčovou roli ve špatné kvalitě ovzduší, která ohrožuje zdraví miliard lidí po celém světě.

Celkem 83 ze 100 nejznečištěnějších měst se nachází v Indii. Všechna tato města překročila doporučené limity Světové zdravotnické organizace (WHO) více než desetkrát. Například indické město Begusarai bylo v loňském roce nejvíce znečištěné, s průměrnou roční koncentrací drobných částic PM2.5 23krát vyšší, než je doporučení WHO. Tyto částice mají závažné zdravotní důsledky. Celkem 1,3 miliardy obyvatel Indie žije s kvalitou ovzduší sedmkrát nižší než doporučuje WHO.

Kromě Indie se ke nejznečištěnějším zemím řadí Bangladéš, Pákistán, Tádžikistán a Burkina Faso. Zpráva IQAir také ukazuje, že 92,5 procent z 7 812 lokalit ve 134 zemích, regionech a územích sledovaných loňským rokem překročilo doporučení WHO ohledně částic PM2.5. Jen 10 zemí a území mělo „zdravou“ kvalitu ovzduší, což zahrnovalo mimo jiné Austrálii, Finsko, Estonsko, Grenadu, Island, Mauricius a Nový Zéland.

V rámci metropolí v USA se loni chlubilo nejčistějším ovzduším Las Vegas. Ze zkoumaných obcí v Česku nejlépe vyšla v loňském roce Hora Svaté Kateřiny v Ústeckém kraji.

Autor: Šimon Mitro

Související

kirsha
Zahraniční

Picasso na dámských záchodech. Muzeu naletěla nejprestižnější světová média

cHJpdmF0ZS9sci9pbWFnZXMvd2Vic2l0ZS8yMDIyLTA0L2ZsODA0OTk3MTUxNi1pbWFnZS1rcHFvaDZuby5qcGc.jpg-1
Zahraniční

Státy proruských vojenských junt se spojily. Jde zejména po zásoby uranu

20151030_Syrians_and_Iraq_refugees_arrive_at_Skala_Sykamias_Lesvos_Greece_2
Zahraniční

Austrálie postupuje tvrdě vůči migrantům. Vrací je zpět na oceánské ostrovy

čaj
Ekonomika

Produkci čaje ohrožuje extrémní počasí. Ceny rostou