Nová zpráva švýcarské společností IQAir zabývající se kvalitou ovzduší po celém světě upozorňuje, že téměř všechna ze sta měst s nejhorším znečištěním ovzduší v loňském roce byla v Asii. Klimatická krize sehrála klíčovou roli ve špatné kvalitě ovzduší, která ohrožuje zdraví miliard lidí po celém světě.
Celkem 83 ze 100 nejznečištěnějších měst se nachází v Indii. Všechna tato města překročila doporučené limity Světové zdravotnické organizace (WHO) více než desetkrát. Například indické město Begusarai bylo v loňském roce nejvíce znečištěné, s průměrnou roční koncentrací drobných částic PM2.5 23krát vyšší, než je doporučení WHO. Tyto částice mají závažné zdravotní důsledky. Celkem 1,3 miliardy obyvatel Indie žije s kvalitou ovzduší sedmkrát nižší než doporučuje WHO.
Kromě Indie se ke nejznečištěnějším zemím řadí Bangladéš, Pákistán, Tádžikistán a Burkina Faso. Zpráva IQAir také ukazuje, že 92,5 procent z 7 812 lokalit ve 134 zemích, regionech a územích sledovaných loňským rokem překročilo doporučení WHO ohledně částic PM2.5. Jen 10 zemí a území mělo „zdravou“ kvalitu ovzduší, což zahrnovalo mimo jiné Austrálii, Finsko, Estonsko, Grenadu, Island, Mauricius a Nový Zéland.
V rámci metropolí v USA se loni chlubilo nejčistějším ovzduším Las Vegas. Ze zkoumaných obcí v Česku nejlépe vyšla v loňském roce Hora Svaté Kateřiny v Ústeckém kraji.