čtvrtek 10. července 2025

Většina Čechů dohledává informace o zdraví a příznacích online

Informace související se zdravím, nemocemi a léky si Češi čím dál více hledají online. Činí tak rovných 95 procent lidí.

nemoc

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Tima Miroshnichenko

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Tima Miroshnichenko

Téměř všichni Češi konzultují své zdravotní potíže online, přičemž polovina tak činí pravidelně, vyplývá to z průzkumu společnosti ESET. Průzkum ukázal, že přibližně 95 procent Čechů vyhledává informace o zdraví online a sedm procent uvedlo, že tak činí téměř neustále. Vyhledávání informací o zdraví na internetu je však provázeno novým fenoménem zvaným kyberchondrie, kdy nadměrné hledání online informací může vést k zbytečné úzkosti a stresu. Kyberchondrie, podobná hypochondrii, ohrožuje duševní zdraví lidí, kteří tráví hodiny denně hledáním informací o svém zdraví na internetu.

Kyberchondrie není prozatím oficiální diagnózou s jasně definovanými kritérii. V posledních letech se však s rozšířením internetu tento termín objevuje mezi odborníky stále častěji. V podstatě jde o to, že člověk zažívá silnou úzkost a stres při vyhledávání informací o svém zdraví nebo zdraví někoho blízkého,“ říká psycholožka Kamila Ryšánková. „Hledáním těchto symptomů stráví i několik hodin denně. Nové informace úzkost nezmírňují, ale naopak zvyšují. Může cítit potřebu ujistit se u svého lékaře, že tomu tak je. Ve výsledku však nemusí lékaři důvěřovat,“ vysvětluje.

Mnohem častěji vyhledávají své zdravotní problémy uživatelé mezi 18 a 30 lety. „Ve věkové kategorii do 30 let si hledá symptomy skoro polovina uživatelů, u lidí nad 50 let je to třeba jen třetina. Pro mladé uživatele je zkrátka přirozenější nejdříve otevřít Google než zvednout telefon. Častěji si také informace o zdraví vyhledávají ženy – domníváme se, že to souvisí například s péčí o rodinu. Žádná věková skupina ale není kyberchondrií ohrožena výrazně více,“ dodává Žáčková.

Nejčastěji si uživatelé vyhledávají neobvyklé symptomy, se kterými nemají zkušenost (52 %), ověřují si, zda má smysl navštívit lékaře nebo své problémy dokáží vyléčit v domácím prostředí (48 %), nebo se pokoušejí najít alternativní možnosti léčby (41 %). „Je zajímavé, že uživatelé do 40 let třeba častěji hledají i dávkování léků než generace nad 50 let. S ohledem na to, že řada uživatelů si pro informace chodí na stránky lékáren, je zřejmé, že si příbalový leták vyhledají tam,“ říká Žáčková. „Právě to, že Češi čerpají informace z odbornějších zdrojů, je vynikající zpráva.

Autor: Šimon Mitro

Související

spalničky
Zahraniční Zdraví

USA hlásí nejhorší epidemii spalniček za 30 let. Dvě děti zemřely

dieta
Zdraví

Slováci chtějí hubnout přirozeně. Skalpel je neláká

komár
Zahraniční Klimatické změny

Evropa čelí náporu komárů a tropických nemocí

malárie
Zahraniční Zdraví

Surinam je první amazonskou zemí bez malárie