neděle 6. července 2025

Větrníky ve Švédsku snížily cenu elektřiny. Dalších však přibývá velmi málo

Švédsko bojuje s nárůstem poptávky po elektřině, ale také s odporem k dalším větrným elektrárnám. Otázka je, kde chce energii brát, aby nedošlo k návratu například i k fosilním palivům.

pexels-photo-15268778

Švédská krajina je poseta větrnými elektrárnami.
Zdroj: Pexels

  • Švédská krajina je poseta větrnými elektrárnami.
  • Zdroj: Pexels

Švédsko dlouhá léta patří k evropským lídrům ve výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů, kdy energie získávaná z větrných elektráren tvoří více než čtvrtinu celé tamní produkce. Tato levně získávaná energie však srazila cenu elektřiny takřka na minimum, čímž zákonitě stoupla poptávka po ní. Švédsko teď proto naráží na problém, že větrné elektrárny už nestíhají poptávku pokrývat, což znamená, že ceny slibují malou návratnost, přičemž by bylo zapotřebí zahájit stavby dalších větrníků. Těch je ale také už ve Švédsku neúměrně velké množství.

Stockholm kvůli tomuto trendu ukončil systém dotací pro nové projekty obnovitelných zdrojů a investice do čisté energie už určuje pouze trh. Navíc výstavba nových větrníků naráží na odpor řady měst a obcí, jejich obyvatelů argumentují nešetrnými zásahy do přírody.

Odmítání nových větrných elektráren ale nyní může Švédsku překazit jeho plán na výrobu energií s nulovými emisemi do roku 2045. Vláda totiž očekává, že se poptávka po elektřině do deseti let ještě zdvojnásobí.

Autor: Jan Skala

Související

1280px-ChineseCoalPower_opt
Ekonomika

Evropa se snaží zezelenat. Objem emisí však celosvětově stále roste

fotovoltaika
Domácí

Stát vsadil na fotovoltaiku. Na jiné obnovitelné zdroje už peníze nezbyly

vodíková stanice
Ekonomika Zelená energie

Česko má čtyři vodíkové stanice. Většina zemí EU nemá žádnou

Michal Kempný odchází předčasně z pražské Sparty
Hokej

Michal Kempný opouští Spartu a míří do Švédska