Větrné elektrárny na moři jsou výzvou pro ekologii. Mohou dopomoci k uhlíkové neutralitě

Zvýšené využívání větrných turbín v pobřežních oblastech je zásadní pro dosažení klimatických a energetických cílů Evropy.

Větrná elektrárna

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Ruyan Ayten

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Ruyan Ayten

Evropa směřuje k dekarbonizaci své ekonomiky a dosažení klimatických cílů, přičemž využívání větrných elektráren v pobřežních oblastech hraje klíčovou roli v poskytování obnovitelné energie. Podle nové zprávy Evropské agentury pro životní prostředí (EEA) je však nutné pečlivě zvážit dopady těchto projektů na mořské ekosystémy.

Využívání větrné energie na moři se stále více ukazuje jako nezbytný krok k dosažení klimatické neutrality Evropy do roku 2050. Výstavba větrných parků však musí být doprovázena zodpovědným plánováním, které zahrnuje ochranu mořských ekosystémů. Podle EEA může kombinace větrných turbín s ochranou mořských oblastí či udržitelným rybolovem přinést pozitivní ekologické dopady. Místo pro větrné farmy lze například využít i k vytváření mořských rezervací.

Podle zprávy mohou větrné farmy v pobřežních oblastech přinést i nové ekologické příležitosti, jako je vytvoření umělých útesů a nových biotopů pro mořské organismy. Na druhé straně instalace větrných turbín může mít negativní dopady, jako je narušení životního prostředí hlukem a vibracemi. Tyto faktory mohou ovlivnit různé druhy a mít dlouhodobý dopad na odolnost mořských ekosystémů.

Autor: Šimon Mitro

Související

Płock,_Orlen,_budynek_biurowy (1)
Ekonomika

Orlen zvýší těžbu plynu a postaví větrné farmy

211898343_1536936961_v16_9_1200
Zahraniční

Populistické řešení nebo záchrana energetiky? AfD chce znovu ruský plyn

topení
Světové dny Zdražování

Den šetření energií

třídění odpadu
Domácí Ekologie

Nový nástroj odhaluje, jak české obce třídí odpad