Na veterinární klinice na pražské Zbraslavi museli krátce před Vánoci utratit jagdteriéra, který se týden předtím účastnil v Karlovarském kraji naháňky na černou zvěř. Zvíře vykazovalo příznaky typické pro Aujeszkyho chorobu, kterou následně potvrdilo také vyšetření ve Státním veterinárním ústavu. Začátkem prosince musel veterinář utratit trpícího dvouletého štýrského brakýře z Českokrumlovska. Chovatel se o týden dřív se psem účastnil naháňky na Domažlicku. Také zde došlo k přímému kontaktu psa s divočáky. „Třetí případ ze stejné doby skončil uspáním labradorského retrievera z Ústeckého kraje, který se při venčení pravděpodobně dostal do kontaktu s uhynulým nakaženým divočákem,“ řekl Minutovým zprávám mluvčí SVS Petr Vorlíček.
Veterinární správa připomíná riziko, které domácím zvířatům hrozí při kontaktu s prasaty divokými, vývrhy z ulovených prasat divokých či při konzumaci jejich tepelně neupraveného masa. Chovatelé hospodářských zvířat by měli dodržovat podmínky biologické bezpečnosti. Nákaza není nebezpečná pro člověka a v chovech domácích prasat v ČR se dlouhodobě nevyskytuje.
Původcem onemocnění je herpesvirus, který napadá nervovou soustavu a dýchací ústrojí. Nákaza je přenosná také na skot, ovce, kozy, psy, kočky, králíky, stejně tak na volně žijící živočichy. Přenáší se nejčastěji přímým kontaktem, ale také slinami, krví, pozřením vyvržených vnitřností či odřezků masa. Onemocnění není léčitelné a pro nakažené psy je smrtelné.
„Zásadním preventivním opatřením je minimalizovat možnost kontaktu psů, ale i dalších domácích zvířat, s divokými prasaty a nekrmit zvířata syrovým masem či vnitřnostmi z divočáka,“ uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Virus spolehlivě ničí vysoké teploty, proto je nutné tepelné ošetření masa určeného ke krmení psů nebo koček. „Pokud jde o chovatele hospodářských zvířat, zejména prasat, platí nutnost dodržovat zásady biologické bezpečnosti, především zamezit možnému vniknutí divokých prasat do chovů,“ dodal Semerád.