Veřejnost pomáhá s mapováním nového druhu savce

Africká bělozubka tmavá se dostala žije v okolí Chebu. Vědci se věnuji mentoringu drobného savce a žádají veřejnost o spolupráci.

Bělozubka tmavá

Bělozubka tmavá
Zdroj: Needpix

  • Bělozubka tmavá
  • Zdroj: Needpix

Čeští vědci uskutečnili desetidenní monitoring drobného hlodavce. Jde o původně africkou bělozubku tmavou, jež se nově objevila i v české přírodě. Během podzimního sledování vyzvali vědci veřejnost k odesílání fotografií odchycených nebo nalezených bělozubek a rejsků. Na výzvu vědců zareagovalo 18 lidí, kteří poslali fotografie odchycených nebo nalezených zvířat. Díky nim se podařilo identifikovat novou lokalitu bělozubky tmavé přímo v centru Chebu.

Celkem byla bělozubka pozorována na několika lokalitách a vzorky z dalších míst zatím čekají na genetickou analýzu. Vědci nadále vyzývají veřejnost k monitorování bělozubky tmavé i v zimním období. Odeslané fotografie umožní další zkoumání výskytu tohoto druhu a jeho vlivu na ostatní druhy savců. Fotografie může veřejnost zasílat na e-mail: [email protected] nebo [email protected].

V případě zajímavého nálezu pošlou vědci obratem předplacenou obálku se zkumavkou naplněnou ethanolem a drobnou odměnu, která potěší zejména děti. „Na genetické analýzy nám stačí kousek ocásku. Budeme rádi za každou fotku bělozubky tmavé, ale i dalších druhů bělozubek a rejsků, protože nám to může prozradit, kde všude se již nyní bělozubky tmavé nacházejí a jak na její příchod reagují ostatní druhy rejskovitých,“ říká Alena Fornůsková, vědkyně z Ústavu biologie obratlovců AV ČR, která se na monitoringu podílí.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: AVČR

Související

České středohoří
Domácí Příroda

Nelegální vjezdy do Českého středohoří končí pokutami

Ilustrace spršky vysokoenergetického kosmického záření zaznamenané
Ostatní Vesmír

Kosmické spršky plné železa? Čeští fyzici mění pohled na záření z vesmíru

včely
Zahraniční Fauna

Evropě hrozí vymírání opylovačů

profimedia-0738990212
Domácí Fauna

Hmyzem roku jsou světlušky