pátek 18. července 2025

Veřejná správa bude více využívat umělou inteligenci

Veřejná správa jde s dobou. Její zástupci se rozhodli začít využívat umělou inteligenci intenzivněji než doposud. Ta má mimo jiné pomoci se vzděláváním zaměstnanců územních samosprávných celků ve středních Čechách.

Jan Louška a Radko Sáblík při podpisu memoranda

Veřejná správa bude více využívat umělou inteligenci
Zdroj: Facebook Středočeského kraje

  • Veřejná správa bude více využívat umělou inteligenci
  • Zdroj: Facebook Středočeského kraje

Středočeský kraj se rozhodl spolupracovat se Smíchovskou střední průmyslovou školou a gymnáziem, jež sídlí jen kousek od krajského úřadu. Společně se zaměří na tvorbu a využívání programů zacílených na umělou inteligenci ve veřejné správě.

Žákům spolupráce umožní absolvovat na úřadu odborné stáže a více tak proniknout do fungování veřejné správy. Spolupracovat budou i v oblasti digitalizace a audiovizuální tvorby. Memorandum o využívání umělé inteligence dne 15. ledna podepsali ředitel Krajského úřadu Jan Louška a ředitel smíchovské průmyslovky Radko Sáblík za přítomnosti hejtmanky Středočeského kraje Petry Peckové.

Pro zástupce a pracovníky veřejné zprávy ovšem umělá inteligence nepředstavuje až takovou novinku, v některých svých agendách ji již používají. Nyní ji však chtějí využívat mnohem častěji.

Zástupci Českého vysokého učení technického už na začátku listopadu minulého roku přinesli zajímavou diskuzi pořádanou na půdě Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky, z níž vyplynulo, že zaměstnanci veřejných institucí, stejně jako firemní zaměstnanci, jsou více než ochotní se s moderními technologiemi učit a pracovat s nimi na denní bázi.

Autor: Michaela Dočkalová

Související

rybník
Domácí

Středočeský kraj investuje do obnovy rybníků a tůní

Jensen Huang
Zahraniční Technologie

Čína už americké čipy nepotřebuje, říká šéf NVIDIE

profimedia-1021655228
Ekonomika AI

Tesla spouští vlastní AI. Grok má pomáhat řidičům i provokovat

profimedia-1011908032
Ekonomika

Nvidia prolomila hranici čtyř bilionů dolarů a stala se nejcennější firmou světa