Velký krok k válce. 19. srpna 1934 se kancléř Hitler stal prezidentem

Přesně před 89 lety nahradil Adolf Hitler ve funkci říšského prezidenta zesnulého generála Hindenburga. Bylo to další Hitlerovo vítězství, které však směřovalo k teroru a druhé světové válce.

BASA-3K-15-383-1-Hitler_and_Hindenburg,_Potsdam,_21.03.1933

Adolf Hitler a Paul von Hindenburg.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Adolf Hitler a Paul von Hindenburg.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

To, čeho se někdejší německý prezident Paul von Hindenburg za svého života obával, se stalo skutečností. 19. srpna 1934, tedy přesně před 89 lety, se totiž neomezeným vůdcem Německa stal dosavadní kancléř Adolf Hitler. Ten den sám sebe jmenoval do funkce říšského prezidenta, poté co Hindenburg 2. srpna zemřel, čímž do svých rukou kumuloval obě nejvyšší státnické funkce. V ten den definitivně začala neomezená vláda Hitlerovy strany NSDAP, která vyústila ve druhou světovou válku.

Hindenburg se s Hitlerem sešel poprvé v říjnu 1931 a pocítil k němu obrovské nesympatie, mluvil o něm jako o kaprálovi z Čech. Až do ledna 1933 prezident trval na tom, že Hitlera nikdy nejmenuje německým kancléřem. Ovšem po nátlakových akcích ze strany NSDAP a jejích přívrženců nakonec povolil a Hitlera do funkce kancléře jmenoval. V té době byl už Hindenburg senilní a trpěl mnoha nemocemi.

Hitler se do funkce prezidenta v srpnu 1934 jmenoval zmocňovacím zákonem, který si nechal posvětit veřejností, která jej ve zmanipulovaném hlasování odsouhlasila devadesáti procenty.

Autor: Jan Skala

Související

Yalta_summit_1945_with_Churchill,_Roosevelt,_Stalin
Zahraniční

Jaltská konference vyřešila konec války. Po ní se začala spouštět železná opona

profimedia-0871018015
Domácí Výročí

Plzeň ožije oslavami svobody. 80. výročí nabídne největší vojenský kemp v Evropě

GjSBU2GXMAE8CX6
Zahraniční

Proti AfD, na podporu migrace. V Mnichově je 200 tisíc nespokojenců

August_Gölzer
Domácí Výročí

Neznámý atentát na konci války. Až čtvrtá rána byla pro šéfa brněnského SS osudná