Test by umožnil rychlejší diagnostiku nemoci, což by znamenalo, že léčba by mohla být zahájena dříve.
Alzheimerova choroba je nejčastější formou demence, ale její diagnostika je stále obtížná - zejména v časných stadiích onemocnění.
V současnosti lze testy provést pouze kombinací zobrazování mozku a analýzy mozkomíšního moku. Lumbální punkce však může být bolestivá a lidé mohou po zákroku pociťovat bolesti hlavy nebo zad, zatímco zobrazování mozku je nákladné a trvá dlouho, než se naplánuje.
Vývoj spolehlivého krevního testu by byl důležitým krokem vpřed. „Krevní test je levnější, bezpečnější a snadněji se provádí a může zlepšit klinickou jistotu při diagnostice Alzheimerovy choroby a výběru účastníků pro klinické studie a sledování nemoci,“ řekl pensilvánský profesor Karikari, který se na výzkumu podílí.
Karikari a jeho kolegové z celého světa se zaměřili na vývoj krevního testu na bázi protilátek, který by detekoval konkrétní formu proteinu zvaného tau, který je specifický pro Alzheimerovu chorobu.
Testovali jej na 600 pacientech v různých stadiích Alzheimerovy choroby a zjistili, že hladina tohoto proteinu v krvi koreluje s hladinou tau v mozkomíšním moku a dokáže spolehlivě odlišit Alzheimerovu chorobu od jiných neurodegenerativních onemocnění.
Dalším krokem bude ověření testu u širšího okruhu pacientů, včetně pacientů z různých rasových a etnických skupin a pacientů trpících různými stádii ztráty paměti nebo jinými potenciálními příznaky demence.