První nová antibiotika za posledních 60 let. K přelomovému objevu pomohla vědcům umělá inteligence. Objev vnáší novou naději v boji proti rezistenci na antibiotika způsobené bakteriemi Staphylococcus aureus, které každoročně zabíjí tisíce lidí po celém světě.
Tým výzkumníků z Massachusettského technologického institutu (MIT) a 21 dalších spoluautorů přišel s novým objevem látky, která dokáže zabít rezistentní bakterie. Vědci využili model hlubokého učení k predikci aktivity a toxicity nové slibné látky. S pomocí rozšířených datových sad trénovali model hlubokého učení na hodnocení antibiotické aktivity tisíců sloučenin. Aby lépe porozuměli procesu výběru potenciálních léků, tým použil tři další modely k hodnocení toxicity sloučenin na třech různých typech lidských buněk.
S využitím této sady modelů proběhlo screenování přibližně 12 milionů komerčně dostupných sloučenin. Modely identifikovaly sloučeniny z pěti různých tříd, které vykazovaly predikovanou aktivitu proti MRSA. Následně vědci provedli laboratorní testy na přibližně 280 těchto sloučenin, což vedlo k identifikaci dvou slibných antibiotických kandidátů z téže třídy.
Látky byly následně testovány na dvojici laboratorních myších. Jedna měla kožní infekce MRSA a druhá systémovou infekci MRSA, nová antibiotika snížila populaci MRSA u myší desetkrát. Objev nové třídy antibiotik může poskytnout účinný prostředek k boji proti bakteriím odolným vůči stávajícím lékům, otevírající nové možnosti v léčbě bakteriálních infekcí.