Fosilie lebky vyhynulého druhu Coccocephalus wildi nalezená v uhelném dole v Anglii před více než sto lety je jediným známým exemplářem tohoto druhu ryby. Vědci z Michiganské a Birminghamské univerzity požili počítačovou tomografii, aby se podívali dovnitř lebky a prozkoumali její vnitřní tělesnou stavbu.
Překvapení přišlo hned vzápětí. Snímek ukázal neidentifikovatelnou skvrnu. Objekt měl jasně definovanou strukturu s rysy, které se vyskytují v mozcích obratlovců.
"Je to vzrušující a nečekaný nález," uvedl spoluautor studie Sam Giles, paleontolog obratlovců a vedoucí vědecký pracovník na Birminghamské univerzitě, a dodal, že když se rozhodli lebku studovat, netušili, že je uvnitř mozek.
"Bylo to tak nečekané, že nám chvíli trvalo, než jsme si byli jisti, že se skutečně jedná o mozek. Kromě toho, že jde jen o konzervační kuriozitu, má anatomie mozku v této fosilii velký význam pro naše chápání evoluce mozku u ryb," dodal s tím, že fosilie pomůže zaplnit důležité mezery v dosavadních znalostech.
Klíčovou roli při zachování mozku ryby hrála nízká koncentrace kyslíku, rychlé pohřbení jemnozrnným sedimentem a velmi kompaktní a ochranný obal mozku.