pátek 22. listopadu 2024

Vědci našli fosilie nejstarších medúz. Žily před stovkami milionů let

Stovky milionů let staré fosilie medúz našli vědci ve Skalistých horách v Kanadě. Jde prý o unikátní objev. Zkameněliny živočichů, kteří byli tvořeni převážně vodou, jsou totiž nečekaně dobře zachované.

Bez názvu

Skalní deska ukazuje velkou a malou medúzu.
Zdroj: Royal Ontario Museum

  • Skalní deska ukazuje velkou a malou medúzu.
  • Zdroj: Royal Ontario Museum

Velmi vzácný objev čekal na vědce v kanadských Skalistých horách v oblasti slavného naleziště zkamenělin Burgess Shale. Našli tam 182 velmi dobře zachovaných fosilií nejstarších plavoucích medúz, které žily před 505 miliony let.

Podle odborníků jde o naprosto unikátní objev, vzhledem k tomu, že tito živočichové s měkkým tělem byli z 95 procent tvořeni vodou. Jde o druh burgessomedusa phasmiformis. Díky zkamenělinám je potvrzené, že v době před 500 miliony let už byly schopné pod vodou i plavat. Většina úplně prvních druhů byla totiž jen "přisátá" k mořskému dnu.

Nalezené fosilie jsou teď vystavené v ontarijském muzeu, jako součást sbírky Burgess Shale. Čím více výzkumníci zkameněliny studují, tím jasnější je jim i potravní řetězec tehdejších podmořských tvorů. Zpočátku se domnívali, že hlavními predátory byli velcí plovoucí členovci. Teď se ale ukázalo, že to klidně mohla být právě i burgessomedusa, kdo se svými devadesáti chapadly podobnými prstům kraloval podmořskému potravnímu řetězci.

Autor: Nikola Velkoborská
Zdroj: CNN

Související

Voltaire
Zahraniční Výročí

Génius osvícenství a mistr satiry Voltaire se narodil před 330 lety

IMG_8675
Zahraniční Zajímavosti

Na Sibiři našli vědci téměř nedotčenou mumii šavlozubé kočky

IMG_8665
Zahraniční Fauna

V Pacifiku objevili vědci největší korál světa. Je vidět až z vesmíru

ptačí chřipka
Zahraniční Ptačí chřipka

Kanadský teenager byl hospitalizován s podezřením na ptačí chřipku