Vědci našli chiméru, nový druh hlubinného žraloka

Mořští biologové objevili v hlubinách u Nového Zélandu nový druh zvláštního žraloka přízračného, neboli chiméry. O skupině těchto paryb se toho ví jen velmi málo, proto je objev tak zajímavý.

chimera-zralok-duch-prizracny-zralok

Pohled na nově objevený druh hlubinného žraloka.
Zdroj: NIWA

  • Pohled na nově objevený druh hlubinného žraloka.
  • Zdroj: NIWA

Má hnědou hladkou kůži bez šupin a jeho tělo, které dorůstá délky až jednoho metru, je složené celé z chrupavek. S jeho dlouhým nosem, který může tvořit téměř polovinu jeho těla, a bičíkovým ocasem by nikdo na první pohled neřekl, že se jedná o blízkého příbuzného žralokům a rejnokům. V hlubokých tmavých vodách se pohybuje pomocí velkých prsních ploutví, které připomínají let motýla. Živí se korýši, především krevetami, a měkkýši.

Paryba dostala příhodné jméno Harriotta avia. „Avia znamená latinsky babička, což má být i poklona té mojí, protože mě hrdě podporovala během mé vědecké kariéry. Chiméry jsou navíc poměrně staré příbuzné ryb, a tak jsem si říkala, že se k nim toto jméno hodí,“ vysvětila jméno bioložka Dr. Brit Finucci, která se o objev zasloužila.

O chování a povaze chimér označovaných také jako žraločí duchové, které žijí v hloubkách až 2 600 metrů, toho příliš nevíme. Díky tomuto objevu se posune jejich výzkum.

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: NIWA

Související

IMG_8777
Zahraniční Fauna

Zvláštní ryba, myš i mlok. Vědci v Peru našli nové druhy zvířat

Pentaceration_forkandbrewer_cheers
Zahraniční Zajímavosti

Propojení mořského života s pivem? Korýš dostal jméno po pivovaru

429589264_809097021243863_1767257374368666663_n.jpg
Zahraniční Video

Amatérský paleontolog objevil v Austrálii nový druh ptakoještěra

PMECK3
Zahraniční Fauna

Nově objevený druh vodního slimáka migroval z jižních vod, může za to klima