Ve Zlíně se po 34 letech narodilo tapířátko

Samička tapíra jihoamerického je na světě dva týdny, má se čile k světu a díky starostlivé péči matky Joyay zdárně prospívá. Pozorní návštěvníci ji mohou zahlédnout každý den ve výběhu.

DSC_7415   Tapír jihoamerický

Tapír.
Zdroj: Zoo Zlín

  • Tapír.
  • Zdroj: Zoo Zlín

I když evropské zoo chovají tapíry jihoamerické běžně, za posledních dvanáct měsíců se podařilo na celém kontinentu odchovat jen sedm mláďat. „Zlínské mládě je tak v pořadí osmé. Skutečně se tak jedná o významný chovatelský úspěch,“ uvedla hlavní zooložka Markéta Horská. Tapíři totiž mají malou rozmnožovací schopnost. Samice jsou březí téměř 14 měsíců a rodí jediné mládě, které s nimi zůstává nejméně rok.

Čtrnáctiletá samice Joya má mládě poprvé. „Podle pozorování chovatelů se projevuje jako naprosto fantastická matka. O mládě starostlivě pečuje, hlídá jej, pravidelně krmí, vše je přesně tak, jak má být. Mládě je vitální a krásně prospívá,“ přiblížila Markéta Horská.

Chov tapírů jihoamerických má ve zlínskou zoo dlouhou tradici, mláďata se tam narodila jen v letech 1984, 1985 a 1989. „Sestavení harmonického páru může být někdy velmi obtížné, i u nás se to po letech povedlo až v minulém roce,“ zdůraznila Horská.

Tapíři jihoameričtí měří na délku kolem dvou metrů a váží až 250 kilo. Samice jsou větší než samci. Skvěle se potápí a dokážou chodit po dně řek. Ve vodě hledají bezpečí třeba před jaguáry, kteří je běžně loví.

Mláďata mají do věku šesti až osmi měsíců hnědou srst s výraznými bílými přerušovanými pruhy. V podrostu pralesa, kde se střídá světlo a stín, jsou tak téměř neviditelná.

DSC_7408   Tapír jihoamerický

Související

Trojice lvíčat ze Zoo Zlín
Domácí Fauna

Rok 2024 byl třetím nejúspěšnějším v historii zlínské zoo

Jaguáři v Zoo Zlín
Domácí

Zoo Zlín hlásí rekordní počet návštěvníků během Vánoc

leopard
Světové dny Fauna

Den návštěvy ZOO

1-19
Ostatní

Už pouštějí hrůzu: Zlínská zoo má první lvíčata v historii, otec je skoro neplodný