Stejnopohlavní manželství je téma, které rezonuje poslendí roky českou společností i politikou, ale ke schválení zatím nedošlo. Stejnopohlavní páry se nemohou vzít ani na Slovensku či v Polsku, ale v Německu a Rakousku ano. Němci zákon přijali v roce 2017, Rakušané o dva roky později.
Celkem jsou stejnopohlavní manželství povoleny ve 34 zemích, polovina z nich je v Evropě. Jako první na světě přijali zákon o manželství stejnopohlavních párů v Nizozemsku v roce 2001. Následovala Belgie (2003), Španělsko (2005), Kanada (2005) a Jihoafrická republika (2006), která je dodnes jediným africkým státem, kde je povolené manželství „pro všechny“.
V celé Asii jsou stejnopohlavní manželství legální jen na Taiwanu a to od roku 2019. Dále jsou povoleny v Austrálii a na Novém Zélandu, ale také ve Spojených státech či v Mexiku. V USA nejsou ovšem legální ve všech státech, ale jen ve 36 z 50.
Jižní Amerika je po stránce stejnopohlavních manželství rozdělená. Zatímco v Brazílii, Argentině, Uruguayi, Chile či Ekvádoru povolené jsou, tak v polovině jihoamerických zemí jsou nelegální.