Hrad Guédelon ve francouzské oblasti Burgundska není typický středověký hrad. Jeho historie sahá pouze do roku 1995, kdy tři kamarádi dostali nápad na stavbu hradu pomocí technik ze 13. století. Jeden z kamarádů vlastnil zámek ze 17. století, který rekonstruoval a zároveň se podílel na obnově různých hradů v okolí. V roce 1997 získali stavební povolení a od píky skupina nadšenců začala stavět hrad středověkého typu. Kromě trojice přátel se na projektu podílí nespočet dobrovolníků, někteří jsou řemeslníky, jiní zas jen vášnivými nadšenci do historie.
„Toto místo prožíváte se všemi svými smysly,“ říká Sarah Preston, ředitelka komunikace a průvodkyně po těchto pozemcích známých jako hrad Guédelon. „Říkali jsme si, jak úžasné by bylo postavit hrad od základů,“ řekla Maryline Martin, generální ředitelka a spoluzakladatelka Guédelonu, rozhlasové stanicí France Culture loni. S projektem je spojena poradní komise složená z archeologů, historiků a odborníků na hrady.
Martin řekla, že Guédelon je příkladem experimentální archeologie, tedy způsobu, jakým se zkoumají minulé praktiky výroby a práce tím, že se je snažíme napodobit. Jde o „budování za účelem objevování,“ řekla. Stavitelé se inspirují jinými středověkými hrady v okolí, stejně jako popisy ve starých rukopisech a knihách. Pracovníci jsou všichni oblečeni do středověkých oděvů, kromě pevné obuvi a někdy také povinných helem na staveništi. Zatím je dokončeno šest věží, ochranná zeď a vnitřní obytný hrad s kaplí.
📍Château de Guédelon pic.twitter.com/SgJZLWqtsP
— Madame Pimpon 👮🏼♀️🇫🇷 (@MadamePimpon) August 19, 2023
A curiosity: Guédelon Castle in Burgundy, under construction since 1997, using entirely local materials and medieval techniques. 'Experimental archaeology' is apparently the technical term. Skills rediscovered here are said to be greatly useful for rebuilding Notre Dame. pic.twitter.com/F84EN9fx5x
— Samuel Hughes (@SCP_Hughes) January 3, 2023
Voici le chantier de Guédelon, en Bourgogne.
— Philosophie Antique (@AnticPhilosophy) September 27, 2023
Je suis content qu'il y ait encore des hommes, aujourd'hui, qui renouent avec leur passé. pic.twitter.com/a9ejVCZJFJ
Et là encore, les châteaux nécessitent toute une ingénierie et un savoir en géométrie, en physique, en mathématiques. Voyez le château de Guédelon, reconstruit actuellement avec les techniques de l'époque. pic.twitter.com/Szbw143zxx
— L'Historien Scientifique (@historiae_sct) February 3, 2023