Až 50 včel denně dokáže zabít sršeň asijská, jejíž migraci nyní začínají sledovat zejména evropští odborníci na hmyz. Kvůli změnám klimatu se totiž tento velmi invazivní druh hmyzu z jihovýchodní Asie přesouvá do Evropy. Velké problémy působí ve Velké Británii, ale pro včelařství a produkci medu je podle expertů hrozbou v celé Evropě. Poprvé se v Evropě sršeň asijská objevila v roce 2004, od té doby se její počet na Starém kontinentu zvyšuje.
AVISPÓN EUROPEO /Vespa crabro/:
— Pajarines (@Pajarines1) September 13, 2023
NO CONFUNDIR con la avispa asiática/Vespa velutina/ de la que cada vez hay más por el norte (vi decenas esa mañana)
Ya en vuelo se ve que es totalmente diferente, mucho más amarilla. Un animal realmente bonito y autóctono 🐝 #AVISPAmientos pic.twitter.com/eJaOhHmfZp
Sršeň asijská nepředstavuje nebezpečí jen pro včely, loví i další opylovače, například čmeláky. Hrozbou je i pro květy samotné. Od nich totiž dokáže včely i čmeláky spolehlivě odhánět, takže květy zůstanou neopylené. Odborníci tvrdí, že v místech, kde se sršně vyskytují, návštěvnost květin dramaticky klesá.
Vespa #velutina intentando caçar vespas europeias na entrada dum ninho subterrâneo. 😢 pic.twitter.com/exPKiSt6Xu
— o Tino Quintela (@Amor_Plantonico) September 10, 2023
Úřady se snaží množství sršňí regulovat. Výzkumy podle odborného webu Science Direct ukazují, že boj s s nimi by jednotlivé státy mohl vyjít na miliony eur.