sobota 19. dubna 2025

Včelí dělnice vylíhnuté na jaře žijí déle než jsme si mysleli

Proč vědci z americké univerzity lepí včelám na záda miniaturní QR kódy? Snaží se pomocí nich zjistit více o jejich životě. Důležitým poznatkem je zejména to, že běžná jarní dělnice se nedožívá jen šesti týdnů, ale až osmi.

IMG_9005

Pohled do včelího úlu.
Zdroj: Penn State University

  • Pohled do včelího úlu.
  • Zdroj: Penn State University

Odborníci pomocí čtečky u každého úlu a zařízení, které je menší, než hlavička hřebíku, sledovali životní cyklus více než 32 tisíc včel. Samotné připevnění miniaturního sledovacího QR kódu bylo pro vědce tou největší výzvou. Malé množství lepidla by znamenalo, že včelka zařízení někde ztratí, příliš velké zase, že se jí slepí tělíčko.

IMG_9009

Život na jaře vylíhnutých včel by se dal podle studie rozdělit na dvě životní etapy. "Vidíme včely shánět potravu po dobu šesti týdnů a s tím začnou, když jsou zhruba dva týdny staré, takže žijí mnohem déle, než jsme si mysleli," řekla výzkumnice Robyn Underwood.

Vědci také přišli na to, že včely dělnice téměř vždy sbírají potravu velmi blízko svého úlu. Jejich cesty trvaly jen něco málo přes pár minut. Menšina včel pak strávila mimo úl i dvě hodiny. Podle odborníků šlo o včely průzkumnice.

IMG_9010

Autor: Zuzana Beranová
Zdroj: HardwareX

Související

167788786_563d2a5115_w
Zdraví

Kvalita spermatu má vliv na délku života, tvrdí studie

čaj
Zdraví Věda

Čaj působí jako filtr proti těžkým kovům v pitné vodě

Alpy
Zahraniční Klimatické změny

Tání ledovců zvyšuje hladinu moří a ohrožuje miliardy lidí, uvádí studie

horko
Zahraniční Klimatické změny

Klimatické změny zvýší úmrtnost v Evropě