Včelaři čelí výzvám. Falšování medu a invazní sršni jsou problém

Včelařský sektor v České republice čelí zásadním výzvám. Na jednání Komoditní rady pro včely a med se experti shodli na nutnosti řešit falšování medu, invazi sršně asijské i podporu kvalitního českého medu.

med

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Včelařský sektor v Česku čelí zásadním výzvám, včetně boje proti falšovanému medu, šíření invazivních druhů a rostoucímu tlaku levných dovozů. Na jednání Komoditní rady pro včely a med, které se konalo 25. listopadu, se odborníci a zástupci státní správy zaměřili na ochranu českého medu a podporu domácí produkce.

Novým předsedou rady byl zvolen Stanislav Jaš, který má bohaté zkušenosti s českým i evropským včelařstvím. Uvedl, že včelařství je prioritou českého zemědělství a klíčem k podpoře biodiverzity. Rada mimo jiné projednala zavedení přesnějších metod pro odhalování falšovaného medu, jako je proteomická analýza, a zdůraznila potřebu evropské referenční laboratoře.

Český svaz včelařů navíc představil projekt nových víček na sklenice s nápisem „Český med“ pro podporu tuzemských výrobců. Diskutovalo se i o nákazové situaci, zejména výskytu moru a hniloby včelího plodu, které zůstávají stabilní. Cílem všech opatření je zvýšit ochranu českého medu, podpořit jeho kvalitu a posílit důvěru spotřebitelů.

Autor: Šimon Mitro

Související

med
Domácí

Nové vyhlášky změní označování potravin i pravidla skladování

med
Ekonomika

Zpřísnění pravidel pro dovoz medu. EU bojuje proti falšování

Mýval severní v ČR.
Domácí Fauna

Česká příroda pod drobnohledem. Projekty sledují invazní druhy

zemědělství
Ekonomika

V Česku klesá počet farem. Roste rostlinná výroba