Díky přesným předpovědím Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se v září 2024 podařilo zpomalit povodňovou vlnu a zmírnit škody. Správci povodí mohli včas vypustit vodní nádrže a připravit se na extrémní srážky, které způsobila tlaková níže Boris. Přesto rozsah povodně přesáhl kapacitu přirozených i technických opatření a škody byly značné.
Vláda nyní projednala předběžnou zprávu o záplavách a Ministerstvo životního prostředí vyčlení tři miliardy korun na realizaci protipovodňových projektů v letech 2026–2028. Ministr Petr Hladík upozornil, že se chystá i novela vodního zákona, která usnadní budování ochranných staveb. Další opatření v hodnotě přes čtyři miliardy korun se připravují na následující roky.
Klíčovým faktorem úspěchu byla rychlá reakce krizových složek a Integrovaného záchranného systému. Nový zákon o veřejné hydrometeorologické službě by měl do budoucna ještě zlepšit koordinaci mezi úřady a efektivnější předávání výstrah veřejnosti. Finální vyhodnocení povodně a její škody budou zveřejněny do září 2025.