Uzavřené prostory, obložený stůl svátečními pochoutkami a stres. Navíc se o svátcích zdržujeme doma, kde je často topení na plné obrátky a zavřená okna, což může vést k oslabení imunity. To je klíčové ke spuštění nových alergií.
Dalším klíčovým faktorem je stres, který je ve vánočním období běžný. Stresové hormony totiž přispívají ke spuštění alergických reakcí. K rizikovým skupinám patří děti, dospívající a ženy těhotné nebo v menopauze, které zažívají hormonální změny.
Kromě toho se o Vánocích pravidelně konzumují potraviny, které se obvykle na jídelníčku běžně nevyskytují, jako exotické ovoce, ořechy nebo ryby. Nutriční terapeuti také upozorňují na alergizující složky jako hořčici a majonézu, které dáváme do do bramborového salátu nebo chlebíčků.
Projevy potravinové alergie mohou být různé. Některé příznaky jsou výrazné jako otoky, zčervenání kůže a kýchání, ale alergie se mohou projevovat i nepatrně třeba svěděním jazyka, bolestí břicha, slabostí nebo celkovou únavou. Zejména u dětí je důležité sledovat jejich stav a dotazovat se na jejich příznaky a poslední konzumované potraviny. Anafylaktický šok totiž může nastat i po zdánlivě neškodných projevech. V případě jakýchkoliv příznaků alergie je nezbytné jednat rychle a kontaktovat odborníka.