Loni na podzim, kdy lékárny po celé České republice hlásily akutní nedostatek penicilinu, se ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) bil v prsa, že Česká republika začne sama penicilin vyrábět a naváže na tradici, které definitivně za své vzala po Sametové revoluci. Ještě v prosinci pak tvrdil, že jeho úřad má rozjednané dvě firmy, které jsou ochotné takřka okamžitě začít začít s přípravou na výrobu. Termín jejího zahájení chtěl oznámit do konce roku. Ovšem blíží se konec února a stále není nic jisté. Z Bruselu totiž zazněl varovný signál. Vlastní výrobou penicilinu by Česká republika šla nad rámec pravidel Evropské unie.
Stát chtěl totiž firmě, s níž o zahájení výroby penicilinu jednal, dát vstupní pobídku ve výši 120 až 130 milionů korun, což je však částka, kterou EU neschválila a výrobu léku v Česku nepodpořila. Ministerstvo vnitra se však nevzdává. Jak zní poslední Válkův komentář, jedná se nyní s bruselskými úředníky o výši, kterou by Česká republika mohla do rozjetí výroby investovat. Konečné rozhodnutí ze strany EU by ale nemělo být známé dříve než za několik měsíců.
Dnes se penicilin a další antibiotika vyrábí především v Asii. V druhé polovině 20. století se vyráběla i u nás, konkrétně od roku 1949 v Roztokách u Prahy a posléze ve slovenské Lupči.