Ať už jednalo o očkování mRNA vakcínami Pfizer, Moderna či BioNtech nebo o preparát Astra Zeneca, prokázala se spojitost mezi covidovými vakcínami a mírným rizikem vzniku srdečních problémů. Ukázala to největší celosvětová studie společnosti Global Vaccine Data Networks, která se zabývala vedlejšími účinky očkování proti onemocnění covid-19, proti němuž se po celém světě vyočkováno 13,5 miliardy dávek. Výsledky studie ukázaly, že po aplikaci vakcín Pfizer, BionTech a Moderna se lehce zvyšuje riziko zánětu srdečního svalu, kdežto vakcína Astra Zeneca zase způsobuje vyšší riziko vzniku krevních sraženin, zejména v mozku, či dokonce může způsobit Guillaino-Barréův syndrom, při kterém imunitní systém napadá periferní nervový systém.
'COVID-19 vaccines and adverse events of special interest: A multinational Global Vaccine Data Network (GVDN) cohort study of 99 million vaccinated individuals'
— Robin Monotti (@robinmonotti) February 20, 2024
"This multi-country analysis confirmed pre-established safety signals for myocarditis, pericarditis, Guillain-Barré… pic.twitter.com/1Ug2wlI7rv
Studii zkoumala 99 milionů lidí, kteří si nechali dávku aplikovat. U nich hledali 13 typů onemocnění, která překračují běžné hodnoty. Podle vědců se nejvíce přidružených zdravotních problémů objevilo po druhé dávce od společnosti Moderna. U některých osob se vyvinul také postvaxinační syndrom, který způsobuje nadměrnou únavu, zamlženou mysl či otupělost.
"Autoři studie upozorňují, že rizika jsou velmi vzácná a že další studie ukazují, že vakcína dramaticky snižuje riziko myokarditidy ze samotného covidu.