sobota 18. ledna 2025

V zakázaných kotlích topí sto tisíc domácností, hrozí velké pokuty

jNavzdory zákazu je u nás dál 200 tisíc nevyhovujících kotlů, z nich jako hlavní zdroj tepla slouží téměř sto tisíc. Zákaz kotlů, které nesplňují parametry třetí a vyšší emisní třídy, platí od letošního září.

komín

Ilustrační foto.
Zdroj: PxHere

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: PxHere

Do té doby lidé využívali jako hlavní zdroj tepla téměř 150 tisíc nevyhovujících kotlů, uvedl prezident Asociace podniků topenářské techniky Zdeněk Lyčka. Dotýká se to hlavně domácností na venkově, kde lidé byli dlouhá léta zvyklí používat staré kotle na tuhá paliva nejen k vytápění, ale i k ohřevu vody.

"Jak poznat, že je kotel na pevná paliva nevyhovující? Každý kotel uvedený na trh v souladu s normou má na výrobním štítku uvedenou třídu. Pokud je třída kotle 1 nebo 2, je jeho provoz zakázaný. V případě, že kotel výrobní štítek nemá, nebo na něm třída uvedená není, rozhodne o jeho provozu odborně způsobilá osoba," říká Lukáš Rom ze společnosti vyrábějící úklidové stroje.

Zástupci některých obcí nedávno oznámili, že začínají s namátkovými kontrolami nebo využívají integrovaný systém pro sledování dodržování kontrol technického stavu a provozu kotlů. Tyto revize musí majitelé kotlů mít minimálně každé tři roky. Kontroly mohou vyrazit i na základě udání například od sousedů. Často je totiž na první pohled jasné, kdo používá nevyhovující kotel, protože z jeho komína stoupá dým a zápach, který okolí obtěžuje.

Provozovatel kotle je zodpovědný za dodržování nařízení a může dostat pokutu až 50 tisíc korun, případně 20 tisíc za neprovedení povinné kontroly. Pokutu pak lze udělit i opakovaně, pokud domácnost nepřejde na model kotle alespoň se třetí třídou. Mnoho majitelů však s výměnou kotlů čeká, dokud nezačnou kontroly. „Množství výměn nevyhovujících kotlů ovlivní i přístup obcí, které mají dohled nad dodržováním zákazu neekologických kotlů na starost,“ říká Zdeněk Lyčka z Asociace podniků topenářské techniky.

„Česká republika je podle studie barcelonského Ústavu globálního zdraví mezi třemi zeměmi v Evropě, kde se jemný polétavý prach nejvíce podílí na úmrtnosti obyvatel. První je Itálie, třetí Polsko. Polétavý prach je na první pohled neviditelný, vznáší se ve vzduchu několik hodin a ty nejmenší částice někdy i několik týdnů. Větší částice prachu zachytí naše nosní sliznice, ty menší až naše průdušky a celé dýchací ústrojí,“ říká Rom.

Polétavý prach a celkově znečištěný vzduch může vyvolat závažné dýchací problémy vedoucí až k astmatu či různým plicním chorobám včetně rakoviny plic. V dlouhodobém měřítku může mít vliv i na vznik nebo rozvoj neurodegenerativních onemocnění.

Související

465164102_1069404658529013_9004108386550530330_n
Domácí

Zlínské muzeum chybovalo při zadávání zakázky, bude platit pokutu

úvodní
Zahraniční Foto

Zachráněnou bachyni chtěly úřady utratit, pomohl až soud

48808965271_73323e4b74_c
Zahraniční

E-koloběžkáři mají v Barceloně útrum. Za jízdu po chodníku jim hrozí pokuta

OpenAI
Zahraniční AI

Itálie udělila stamilionovou pokutu OpenAI za zneužívání osobních údajů