Podle nedávné analýzy geolokačních dat od operátorů, kterou získalo Ministerstvo vnitra, reálně v Praze žije asi o 200 tisíc lidí více, než uvádí oficiální data Českého statistického úřadu (ČSÚ). To by znamenalo, že v Praze pobývá přes jeden a půl milionu obyvatel. Stejný trend je patrný i v Brně, kde se počet obyvatel odhaduje o přibližně 60 tisíc osob více, tudíž by mělo žít v jihomoravské metropoli přes 450 tisíc lidí.
Změny v počtu obyvatel jsou podle Vnitra spojeny s různými faktory, včetně dojíždění za prací nebo studiem, kdy lidé nejsou každý den doma, a také s nesprávným hlášením změn bydliště. Největší rozdíly byly zaznamenány v Olomouci, kde je počet rezidentů o dvacet procent vyšší než uvádějí statistiky. Naopak v Ústí nad Labem je reálný počet obyvatel o devět tisíc nižší, než oficiální údaje ČSÚ.
Geolokační data odhalila i zajímavosti týkající se dojíždění. Nejsilnější vazby při dojíždění byly pozorovány v okolí Prahy, Brna a Ostravy. Například mezi Prahou a Kladnem dojíždí denně devět tisíc lidí. Analýza též ukázala extrémní rozdíly v centrech cestovního ruchu, jako je Špindlerův Mlýn, kde se počet obyvatel v určitých obdobích rapidně mění.
Data byla získána z údajů o poloze SIM karet, které pravidelně hlásí svou pozici nejbližšímu vysílači. Ministerstvo vnitra si slibuje, že tato geolokační data mohou vést ke správnějšímu rozdělení veřejných služeb a úřadů. Tyto informace byly získány v rámci veřejné zakázky z fondů EHP a norských fondů.