Archeologové v pobřežní oblasti jihoamerického státu Peru objevili pět tisíc let staré pozůstatky ženy, která mohla patřit k horním vrstvám starověké caralské civilizace. Tento nález by mohl změnit všeobecný náhled na tehdejší poměry v prehispánské společnosti a mohl by ukazovat důležitost žen v dávné hierarchii. Podle agentury Reuters je na nálezu pozoruhodné zabalení samotné mrtvoly, ale i nebývale zachovalý stav kůže, nehtů a vlasů.
Tělo ženy, která by zemřela ve věku kolem 20 až 35 let, bylo nalezeno s pláštěm z modrého a hnědého peří, které by mohlo pocházet z amazonského ptáka, podobného jako je papoušek ara. Hrobka byla obklopena košíky s obětinami, vázami, tykvemi a tukanovým zobákem.
Caral, ležící na pobřeží Tichého oceánu, je všeobecně považováno za nejstarší město jižní Ameriky. By osídleno ve stejnou dobu jako starověké egyptské, čínské a sumerské civilizace, ačkoliv tamní obyvatelstvo podle vědců žilo v naprosté izolaci od okolního světa.
(Reuters) Archaeologists in Peru have discovered the 5,000-year-old remains of a woman who may have belonged to the upper echelons of the ancient Caral civilization, a find they say points to the importance of women in the city some five millennia earlier pic.twitter.com/m1DbgWlpYs
— Eugene (@BreakingNews4X) April 25, 2025