Až donedávna si lidé o viditelném hnědém fleku na hladině moře mysleli, že se jedná o velký shluk kamenů nebo ztroskotanou loď. Při náhodném potopení se k objektu však tým mořských biologů zjistil, že je to modrými, červenými, fialovými a žlutými flíčky překypující obrovský korál plný mořských živočichů.
"Právě když si myslíme, že na planetě Zemi není už co objevovat, najdeme masivní korál, složený z téměř miliardy malých polypům pulzujících životem," řekl k nečekanému objevu Enric Sala, vedoucí projektu Pristine Seas organizace National Geographic.
Svou velikostí je korál třikrát větší, než předchozí rekordman u amerického ostrova Samoa. Jeho délku přirovnali biologové k největšímu mořskému savci a to k plejtváku obrovskému. Při měření musel být tým potápěčů, protože ani nejdelší měřící pásmo nebylo dostatečně dlouhé.
Objevení korálu by mohlo podle vědců přimět mnoho lidí k větší ochraně přírody. Mají ale také o život několik staletí starého korálu obrovský strach. Globální oteplování po celé planetě způsobuje přehřívání mořské vody a bělení korálů, které pro ně mohou mít fatální následky.
🟠#Visión360 #Video | Una expedición de científicos ha descubierto el coral más grande del mundo, de 34 metros de ancho y 32 metros de largo, en las Islas Salomón del Pacífico Sur, informaron los responsables del proyecto Pristine Seas, de la sociedad National Geographic.
— Visión 360 (@vision360_bo) November 14, 2024
📹 EFE pic.twitter.com/juwvdPuBNB