sobota 22. února 2025

V ostravské zoo se rozmnožili vzácní outloni

O životě outloňů malých se toho moc neví. Odborníci ale odhadují, že jejich počty klesají. O to radostnější je zpráva, se kterou se pochlubili v Zoo Ostrava.

Samice outloně malého s mláďaty_foto E.Gombala (1)

Outloni v ostravské zoo
Zdroj: Enrico Gombala

  • Outloni v ostravské zoo
  • Zdroj: Enrico Gombala

Ostravská zoo chová outloně v zázemí, mimo zraky veřejnosti. V roce 2020 získala samce z Lipska a o rok později samici z Jihlavy. „Outloni mají k dispozici dva vnitřní chovatelské prostory a venkovní výběh. Nejdříve od sebe byli oba jedinci odděleni a seznamovali se přes kontaktní mřížku,“ uvedla zooložka Pavla Slavíčková.

Jejich sblížení proběhlo bez komplikací a brzy se začali i pářit. Na konci letošního února samice outloně porodila dvě mláďata.

V zoologických zahradách se outloni množí jen výjimečně. „Naše zoo se také připojila k ambiciózní myšlence takzvaných outloních arch, jejichž hlavním cílem je primárně vytvořit dostatečný prostor pro chov a rozmnožování těchto primátů, a tak zachovat dlouhodobě životaschopnou a geneticky pestrou populaci, ze které bude možné v budoucnu poskytovat jedince pro vypuštění do přírody, pokud to bude potřeba,“ řekl František Příbrský z ostravské zoo.

Ve volné přírodě outloni malí žijí ve Vietnamu, Laosu, Kambodži nebo Číně. Jsou ohrožení kvůli obchodu s domácími mazlíčky, ale i kvůli medicínským a rituálním tradicím. V asijských zemích slouží i jako atrakce pro turisty, kteří se s nimi fotí.

Autor: Emil Mikuš

Související

6061516340_d00a867ce6_o
Zahraniční

Na Filipínách zemřelo na otravu několik lidí. Podávaná želva snědla jedovaté řasy

Samice orla mořského ze Zoo Ostrava
Domácí Fauna

Ostravská zoo pomůže oživit populaci orlů mořských ve Francii

468140499_972285684923734_5241252489112136511_n
Domácí Video

Ostrava hlásí vzácné mládě kočky rybářské

Želvy na lodi, které byly zabavené během zátahu na pytláky
Domácí

Češi pomohli dopadnou pašeráky mořských želv v Indonésii