Ostravská zoo chová outloně v zázemí, mimo zraky veřejnosti. V roce 2020 získala samce z Lipska a o rok později samici z Jihlavy. „Outloni mají k dispozici dva vnitřní chovatelské prostory a venkovní výběh. Nejdříve od sebe byli oba jedinci odděleni a seznamovali se přes kontaktní mřížku,“ uvedla zooložka Pavla Slavíčková.
Jejich sblížení proběhlo bez komplikací a brzy se začali i pářit. Na konci letošního února samice outloně porodila dvě mláďata.
V zoologických zahradách se outloni množí jen výjimečně. „Naše zoo se také připojila k ambiciózní myšlence takzvaných outloních arch, jejichž hlavním cílem je primárně vytvořit dostatečný prostor pro chov a rozmnožování těchto primátů, a tak zachovat dlouhodobě životaschopnou a geneticky pestrou populaci, ze které bude možné v budoucnu poskytovat jedince pro vypuštění do přírody, pokud to bude potřeba,“ řekl František Příbrský z ostravské zoo.
Ve volné přírodě outloni malí žijí ve Vietnamu, Laosu, Kambodži nebo Číně. Jsou ohrožení kvůli obchodu s domácími mazlíčky, ale i kvůli medicínským a rituálním tradicím. V asijských zemích slouží i jako atrakce pro turisty, kteří se s nimi fotí.