Ostravská zoo chová krajty zelené od roku 2018. Dvě samice má z Plzně, samce z Lipska. Obě samice snesly vejce už v minulém roce, mláďata se z nich ale nevylíhla. Povedlo se to až letos.
K páření došlo okolo Vánoc. Ve snůšce bylo 11 oplozených vajec, jedno se ale začalo kazit. Byla v něm dvojčata, jejichž zárodky uhynuly. Inkubace trvala 50 dní, deset mláďat se vylíhlo na konci května.
„Malé krajty měří po vylíhnutí okolo 20 centimetrů a jsou zbarvené žlutě. Záhy po opuštění vaječných obalů se snaží dostat do bezpečí a hledají vhodnou větvičku, na níž zaujímají typickou polohu, jakou známe i u dospělých krajt,“ řekl chovatel Lucas Bono. Dospělé krajty měří okolo 180 centimetrů. Této velikosti mláďata dorostou zhruba za dva roky.
Krajty zelené patří k nejmenším druhům krajt. Jsou ale značně agresivní, a tak je jejich chov výsadou pouze zkušených teraristů s mnohaletou praxí.
V ostravské zoo v současné době začala likvidace pavilonu primátů z roku 1966. „Většina obyvatel starého pavilonu už může plně využívat nových a prostorných přírodních výběhů, které primáty podněcují k přirozenému chování a činnostem,“ dodala mluvčí zoo Šárka Nováková.